- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja
Mikäli joku on kiinnostunut opettamaan lapsilleen ja lapsenlapsilleen espanjalaista historiaa hauskalla tavalla, niin yksi oiva keino on hankkia koko perheen El Grande -lautapeli, joka sijoittuu teemaltaan Espanjan keskiaikaan. Pelissä ruhtinaat mittelöivät keskenään vallasta ja kuninkaan suosiosta. Komentamalla caballeroja, ratsumiehiä, Espanjan lääneistä toiseen pelaajien on pyrittävä saamaan suurin mahdollinen vaikutusvalta itselleen ja mitätöimään toisten ruhtinaiden suunnitelmat.
El Granden suunnittelija Wolfgang Kramer on saksalainen insinööri. Hän on tunnettu lauta- ja korttipelien suunnittelijana. Vuodesta 1989 hän on toiminut päätoimisena pelisuunnittelijana ja hänen suunnittelemansa pelit ovat saaneet useita palkintoja. Kramer työskentelee tavallisesti yhteistyössä muiden pelisuunnittelijoiden kanssa, joista tunnetuimpia on Richard Ulrich. Juuri hänen kanssaan valmistui vuonna 1995 El Grande, josta tuli heti erittäin suosittu ja myös palkittu peli. Siitä löytyy netissä useita hyviä esittelyjä, tässä yksi.
El Grande on loistava peli ja siksi sitä suositellaan kaikille lautapeleistä kiinnostuneille. Pelaajan on hyvä olla yli 12-vuotias, yläikärajaa ei ole! Lue vielä lopuksi tunnetun suomalaisen peliasiantuntijan Mikko Saaren arvostelu El Grandesta.
