Mieti tarkkaan, miltä operaattorilta puhelin- ja ADSL -linjasi tilaat

Kirjoittaja
Viesti
Kirjoittanut Kari To, 27/07/2006 - 13:32.

Tämä tapahtui useita vuosia sitten, kun muutin Fuengirolaan.

Sain hommattua kivan kämpän aivan meren rannalta ja muuttopäivän jälkeen marssin Telefonican toimipisteeseen tilaamaan liittymän. Kaikki pelasi kuin rasvattu ja puhelinkin tuli ajallaan, sekä toimi kaikin puolin moitteettomasti. Olin muualta kuulemistani kauhutarinoista huolimatta erittäin tyytyväinen Telefonican asiakas.

Ensimmäisen laskun mukana tulikin melkoinen yllätys

Ihmetys oli suuri, kun totesin pankkitililtäni veloitetun jokunen tuhat "mummon markkaa" sellaisista puheluista ja sellaiselta ajalta, että minulla ei ollut tietoa edes tuosta asunnosta - puhelimesta vielä vähemmän. Telefonica oli siis käyttänyt "omaa harkintaansa" ja päättänyt veloittaa tililtäni huoneistossa aiemmin asuneen henkilön totaalisen eri puhelimeen liittyvät, maksamattomat laskut!

Puoli tuntia rauhoittavaa meren kohinaa kuunnellen ja kohtuullinen kävelylenkki takana, marssin Telefonican toimistoon keskustelemaan asiasta. Erittäin hyvin vastaavien tilanteiden hanskaamiseen koulutetut ihmiset sympatiseerasivat ja pahoittelivat tapahtunutta, sekä ottivat raklamaationi vastaan. Sain jopa virallisen näköiset kopiot noista hienoista asiakirjoista. Asia oli siis järjestyksessä, virheitä sattuu tekevälle, mutta virheet myös korjataan ja vastuu kannetaan.

Toisin kuitenkin kävi...

Tapauksesta on nyt vuosia aikaa ja reklamaatioita on tehty useita, toinen toisensa jälkeen. Useita sen johdosta, että ensimmäistäkään kirjallisesti tekemääni reklamaatiota ei enää koskaan löytynyt heidän järjestelmistään sen jälkeen, kun se oli tehty ja käsittelyn outoa viipymistä kyselty. Suoraan menivät siis silppuriin käsiteltäväksi! Voi sitä paperisaasteen määrää, mikä siinäkin rytäkässä on muodostunut.

Kaikki aivan turhaan...

Lopputuloksesta muodostui sama, minkä eteen valitettavan moni muukin on tämäntyyppisissä asioissa päätynyt; jossain vaiheessa totesin, aikani päätä seinään hakanneena, ettei tässä ole mitään järkeä - olin käyttänyt Telefonican oman virheen selvittelyihin enemmän aikaa, vaivaa ja resursseja, kuin mitä minulla on Telefonicalta saamisia.

Tein Telefonicalle lahjoituksen

Päädyin siihen johtopäätökseen, että Telefonicalla on tunnetusti persaukisena pikkufirmana enemmän tarvista tililtäni ottamalleen rahaläjälle, kuin minulla. Pistin Telefonica-kansion kiinni onnellisena siitä, että olin pystynyt omalla vaatimattomalla lahjoituksellani varmistamaan sen, että Telefonica säilyy menestyvänä monikansallisena miljardiyrityksenä. Ehkä Telefonica jo silloin keräsi roposia Alonzon sponsorointiin...?

Näin minusta tuli Telefonican ystävä

Tapahtuman jälkeen olen kaikin keinoin auttanut Telefonicaa turhien reklamaatioiden välttämisessä kertomalla jokaisessa mahdollisessa tilanteessa myös muista vaihtoehdoista puhelimen ja ADSL -linjan hankkimisen suhteen. Näin Telefonican ei tarvitse käyttää vaatimattomia monikansallisia resurssejaan asiakaspoloisille aiheuttamiensa sotkujen selvittämiseen.

Nykyään on vaihtoehto(ja)

Aiemmin Telefonicalla oli tyystin monopoliasema ja kontrolli kaikkiin Espanjan lankalinjoihin. Tilanne on muuttunut, eli nykyään ainakin Tele2 pystyy tarjoamaan täysin Telefonicasta riippumattomat linjat sekä puhelimelle että ADSL -nettiyhteydelle.

Itse olen luonnollisestikin vilkuttanut vähemmän kaihoisat hyvästit Telefonicalle ja vaihtanut sekä puhelimen että nettilinjan Tele2 -operaattorille. Olen tyytyväinen, homma pelaa. Eikä homma pelkästään "toimi" vaan saan Tele2:lta samaan ja jopa halvempaan hintaan kuusinkertaisella nopeudella! toimivan nettilinjan... lisäksi en maksa latin latia puhelinlinjan vuokrasta... samaten saan soitella kaikkiin Espanjan lankanumeroihin mielin määrin ilmaiseksi!

Ja mikä erityisesti lämmittää mieltä - Tele2:ssa tuntuu olevan aivopestyjen robottien sijasta duunissa aivan oikeita ihmisiä!

Katso Tele2:n uusimmat tarjoukset:
http://tele2.es/

Kokemusperäisiä käytännön neuvoja puhelinliittymän hankinnassa:

* Mieti tarkkaan, minkä yhtiön palveluja käytät
* Kysele kokemuksia
* Varaudu kaikkeen - myös mahdottomaan
* Jos annat pankkitilisi numeron automaattilaskutukseen, älä koskaan pidä siellä "liikaa" rahaa
* Valmistaudu siihen, että joku kaunis päivä linjasi katkeaa tai katkaistaan ilman sen kummempaa järkisyytä
* Käytä sellaista operaattoria, mitä muutkin voivat suositella

Oletan monella muullakin olevan mielenkiintoisia kokemuksia ja vinkkejä puhelin- ja nettiliittymän hankkimisesta Espanjaan... kertokaahan niistä, niin muutkin puhelimen ja ADSL -linjan hankkijat osaavat tehdä oikeita valintoja.

__________________

"Lead, follow, or get out of the way"
-- Thomas Paine, "Common Sense"



#1 To, 27/07/2006 - 14:52 Otsikko : Vaihtoehto internet yhteyteen Suomessa ja Espanjassa

Erä s mahdollinen internet yhteys on käyttää HSDPA data korttia
"läppärissä"
Suomessa
Saunalahti:
http://saunalahti.fi/xtra/optionglobetrotter.php
ja siihen saunalahden yhteys:
nopeusluokaltaan min. mobiilikaista384
http://saunalahti.fi/gsm/mobiililaajakaista.php

Radiolinja:
Vodafone Mobile Connect kortti
http://matkaviestinta.elisa.fi/public/elisa.do?id=yri_yripalv_tietoliike...
sekä yhteys
http://matkaviestinta.elisa.fi/public/elisa.do?id=yri_liittyman_peruspal...
nopeusluokaltaan tiedonsiirtonopeus min. 384 kbit/s
Molemmat toimivat koko Suomessa..kuuluvuus alue
http://map3.centroid.fi/elisapeitto/mapa.php

Espanjassa on Vodafonelta saatavissa 3g kortti 1 gigan nopeudelle ja data-korttina käy molempii maihin sama.

esimaksetut kortit
http://www.vodafone.es/Vodafone/EmpresasPS/EmpresasPSNew/0,,23969,00.htm...
muut:
http://www.vodafone.es/Vodafone/EmpresasPS/EmpresasPSNew/0,,23967,00.htm...
tuohon 1 GB mahttuu jo aikapaljon ladattua informaatiota.

__________________

Como se viené, como se va ... mikä laalaen tulloo se laalaen tulloo.. antaa tulla vua


#2 To, 27/07/2006 - 15:16 Otsikko : Viime kesänä tililtämme

Viime kesänä tililtämme puuttui hetken rahaa (ei edes meidän syy). Telefonica ei saanut omiaan (=perusmaksu). Se laskutti kuitenkin normaalisti edelleen ja olin autuaan tietämätön tapahtuneesta.

Tammikuussa kun menimme Espanjaan, ei puhelin toiminut. Löysin postin joukosta JOULUPÄIVÄNÄ 2005 päivätyn karhun elokuun laskusta. Tämä oli ensimmäinen ilmoitus asiasta. Maksoin karhun ja aloin odottaa. Meni viikko ja mitään ei tapahtunut - siis myöskään adsl ei toiminut (se oli Tiscalin, mutta vaati siis Telefonican linjan).

Soitin yhtiöön ja sain kuulla, että MEIDÄN NUMEROMME (ollut käytössä jo edellisillä omistajilla, painettu käyntikortteihin etc.)
on annettu jollekin muulle. Kun soitin numeroon, sanottiin ettei numero ole käytössä.

Vaatimalla sain uuden linjan ja uuden numeron heti seuraavana päivänä.

MUTTA, adsl oli menetetty, Europa15-sopimus samoin. Ja muutkin halpalinjasopimukset. Tietotuvan Helena kävi laittamassa Tiscalin ilmaisen modeemiyhteyden (josta olen vieläkin hänelle velkaa, maksan korkojen kera), jolla selvisin pahimmasta.

Vastalahjaksi aloimme saada puheluita, joissa kysyttiin ketä milloinkin sekä vähintään kymmenen faxia, joissa oli yritysten lähettämiä tarjouksia toisille yrityksille. Koin suunnatonta mielihyvää heittäessäni faxeja roskikseen.

Ilmeisesti tuo Europa15-sopimus on ollut Telefonicalle vähemmän tuottoisa ja kyttäävät pienintäkin tilaisuutta ottaa numero pois käytöstä - tai sitten arvaan väärin.

Yllättäen palauttivat kuitenkin pyytämättä loka-tammikuun maksut - puhelinlinja oli luultavasti katkaistu jo lokakuussa.

Tämä tarina on sekava, mutta niin oli tilannekin ja on edelleenkin. Eli en oikein löydä tapahtuneesta logikkaa.


#3 To, 27/07/2006 - 15:14 Otsikko : Tele 2

Lankalinjan käyttäjänä liputan myös Tele 2 palvelujen hyvyyttä. Aikaisempi kokemus Telefonicasta oli hankaluuksia sisältävä, joskin vähäisempiä kuin Karilla.

Jos haluatte siirtyä Tele 2:n asiakkaaksi, niin siitä saa Kari (tai minä tai joku muu aikaisempi asiakas) pienen vihjepalkkion, joten ilmoittautukaa täällä ennenkuin tilaatte Smiling

__________________

Se että saa sanoa mitä haluaa on tärkeätä, mikäli mikään on.


#4 To, 27/07/2006 - 17:04 Otsikko : loistavaa tietoa, kiitos

Kiitos kaikille tähänastisista adsl- ja puhelinlinjaohjeista.
Menevät/tulevat varmasti tarpeeseen!
Oma kokemukseni on, että kun Telefonica ja tytäryhtiönsä Terra kävivät touhuilemassa syrjäistä kyläkuntaamme verkkoon, naapurit saivat jutella ja kuunnella toistensa puheluita viikon verran ihan ilmaiseksi, ja korjauksen jälkeen ei toiseen viikkoon toiminut mikään.
Eräässä tiuhaan asutussa kylässä taas oli muutamavuosi takaperin niin kova kysyntä puhelinlinjoista, että Telefonica napsi kesäksi pois muuttaneitten lumilintujen linjat taloyhtiön toisille käyttäjille. Olivat katsoneet operaation turvalliseksi "käytön vähäisyyden perusteella", eli pelasivat aikaa.
Valitukset käsiteltin samaan tapaan kuin K. Tasasen reklamaatio, eli silppuriin ilmeisesti menivät.

Telefonica, joka myös kulkee lempinimellä Timofonica (metku-fonica) tuntuu hoitavan pois alta milloin milläkin konstilla äänekkäimmät ja vaikutusvaltaisimat valittajat.
Odotan innokkaasti lisää tositarinoita elävästä elämästä. Sticking out tongue


#5 Pe, 28/07/2006 - 11:16 Otsikko : Tele2?

Old Chap kirjoitti:

Jos haluatte siirtyä Tele 2:n asiakkaaksi, niin siitä saa Kari (tai minä tai joku muu aikaisempi asiakas) pienen vihjepalkkion, joten ilmoittautukaa täällä ennenkuin tilaatte :)

Kuulostaa kovin kiinnostavalta. Minä tarvitsisin siellä vain kännykän ja laajakaistan, mutta näköjään pakkomyyvät sen ****n lankalinjan myös.

On tuossa tele-espanjassa vielä minulla oppimista: Miksi tuolla tele2:n seivuilla(kin) tarjotaan eri asioina 'Linea' ja 'Llamadas'? Onko se linja vain sitä, että on kuparia meiltä sentraaliin, ja puhelumahdollisuus sitten erikseen?

Minulle ei ainakaan oitis pistänyt silmään mahista tilata pelkkä adsl.

__________________

..................................................................................
tuomo at lintulaakso dot net +358 40 5008 365, +34 645 015 068 skype:lintulaakso


#6 Pe, 28/07/2006 - 11:37 Otsikko : Puhelin pakkomyydään

Espanjassa ei olla vielä niin pitkällä kuin Suomessa... asialla on juuri nuo pitkät monopoliperinteet Telefonican hirmuvallasta. Tämä näkyy myös siinä, että Espanjassa ei ilmeisesti vielä(kään) ole mahdollista saada ADSL -linjaa ilman puhelinlinjan pakko-ostamista. No, tosin tuon Tele2 -tapauksen myöstä se ei onneksi maksa mitään.

Tämä on tottakai nopesti muuttuvaa asiaa, onko jollain paremmin ajan tasalla olevaa tietoa...?

PS. Old Chap viittasi tuolla aiemmin johonkin provikaan jos hommaa asiakkaita Tele2:lle... enpä ole ennen kuullutkaan, enkä suostu ottamaan sellaisia vastaan... päinvastoin... mieluummin vaikka maksan siitä, että jengi saa paremman nettilinjan ja pääsee muutenkin paremman firman kanssa tekemisiin, heh... Laughing out loud

__________________

"Lead, follow, or get out of the way"
-- Thomas Paine, "Common Sense"


#7 Pe, 28/07/2006 - 11:44 Otsikko : ...

Ai? No, luvallasi laitatan sitten mahdolliset päänahkabonukset OC:n tiliin Eye-wink

Kiitos kumminkin teille molemmille tiedoista. Saa niitä tulla tietysti lisääkin;)

__________________

..................................................................................
tuomo at lintulaakso dot net +358 40 5008 365, +34 645 015 068 skype:lintulaakso


#8 Pe, 28/07/2006 - 12:44 Otsikko : Eikun ...

Niiltä on tullut kahden viimeisen laskun mukana semmoinen tarjous vihjepalkkioista. Olen heittänyt menemään, kun hankin kuitenkin elatukseni toisin tavoin. Tele 2:n tilaaminen sujuu kätevästi netin kautta.

__________________

Se että saa sanoa mitä haluaa on tärkeätä, mikäli mikään on.


#9 Pe, 28/07/2006 - 12:57 Otsikko : Taajamissa mahdollisuus langattomaan

On langattomia yhteyksiä, jos menee isoihin kaupunkeihin. Kaikilla isoilla operaattoreilla on.

Muistaakseni atk-yrittää Panu Heiskanen - joka kylläkin vastaa puhelimeen tosi vaikeasti - on tarjonnut Fuengirolassa langattomia yhteyksiä.

Antennien kantomatka vai mikä se nyt oikein onkaan, on toistaiseksi rajoittunut Fuengirolassa rannikolle, sisämaassa ei edes 1,5 km etäisyydellä meille Torreblancaan (Fuengirolan takamäki) ollut toivoakaan.

PS Suomesta kannattaa ostaa mukaan vahvistusantenni läppäriin.

__________________

"El poeta nace, no se hace."


#10 Pe, 28/07/2006 - 15:39 Otsikko : wlan?

Minä siitä Hesikasen verkosta eräältä sikäläiseltä gringolta kyselin, ja se oli kovin skeptinen sen toimivuuden suhteen, saas nähdä.

...miten niin antenni Suomesta? Onko siellä saatavuusongelmia?

__________________

..................................................................................
tuomo at lintulaakso dot net +358 40 5008 365, +34 645 015 068 skype:lintulaakso


#11 Pe, 28/07/2006 - 16:01 Otsikko : Wireless Adapter

Edimax on paras laillisella signaalin vahvuudella 6 db paras ja se löytyy Panu Heiskaselta Fuengirolasta
http://www.terra.es/personal2/softamicroeuro/

verkkokaupasta Valenciasta
http://www.inforapli.es/spa/section/INFO%3E410/INFO%3E60.html

Biltemalta joko verkkokaupasta tai paikallismyymälöistä
http://www.biltema.fi/osteri/osteri.cgi?tuote=23880&sivu=23880.htm&ryhma...

kyseinenlaite on melkeinpä välttämätön Espanjan camping alueilla, joissa useimmilla on ilmainen vapaa verkko asiakkailleen. Leirintäalueen toimistossa yleensä asentavat sitten läppäriinne tarvittavat tiedot.

Fuengirolan Wlan wifi wireless yhteyksistä:
http://www.fuengirolawireless.net/

__________________

Como se viené, como se va ... mikä laalaen tulloo se laalaen tulloo.. antaa tulla vua


#12 Pe, 28/07/2006 - 16:38 Otsikko : Globaali ilmainen verkko

Jos näistä nettijutuista kiinnostuneella on jossain päin maailmaa oleva kiinteä ADSL-yhteys ja liikut edes jonkin verran läppärin kanssa maailmalla, niin kannattaa funtsia myös FON:a

Sieltä saat langattoman ADSL-routterin sikahalvalla, eli 5 Eurolla! ...jos haluat kuriirin kiikuttavan sen kotiisi, niin lisää 10 ekee.

Ideana FON:ssa on se, että routterissa on asennettuna tietty ohjelmisto, minkä kautta muut talosi nurkalla mahdollisesti liikuskelevat FON -veljet ja sisaret voivat päästä piipahtamaan netissä. Vierailevat FON:t eivät tietenkään haukkaa koko kaistaasi, eivätkä pääse kuikuilemaan koneesi tai oman sisäverkkosi sisältöä.

Homman tekniikka ja periaate on jo vanha keksintö, myös monet paikalliset pikkuporukat pelaavat samalla periaatteella - jopa samoilla ohjelmistoilla. Tämä FON on kuitenkin erilainen, koska se on oikeasti globaali, eli se on laajentunut ja laajentuu "oman kylän kulmilta" oikeasti kansainväliseksi verkostoksi.

Miksi näin on tapahtunut ja tapahtuu?

Homman potkaisi liikkeelle Martin Varsavsky -niminen Argentiinalainen heppu, joka sattumoisin asuu Madridissa. Martinilla on pitkä ja menestyksekäs historia Espanjan teleoperaattoreiden johtotehtävistä. Tympääntyi niihin ja ajatteli laittaa jotain omaa ja isoa.

Martin on visionääri, joka näki globaalin ja ilmaisen, langattoman netin mahdollisuudet... hän laati Business Planin ideastaan ja marssi jenkkeihin piilaaksoon. Piilaaksossa Martin kolkutteli kahta ovea; Yahoo ja Google... kilpakumppanit kumpikin innostuivat Martinin visiosta ja mättivät Martinille kymmeniä miljoonia dollareita pelimerkkejä, jotta hän voi missiotaan toteuttaa. Mukana menossa siis Googlen lisäksi Yahoon myötä myös Skype, eli melkoiset taustavoimat Martinilla, huh!

Alaa ja tekniikan kehitystä tuntevien on helppo visioida, mitä tulevan pitää... ajatelkaapa vaikka sitä, kuinka voit tämän asian avulla soittaa ilmaisia puheluja missä päin maailmaa tahansa... asia ei siis koske pelkästään netissä surffailua Eye-wink

Asia on muutenkin ollut tiukasti esillä kaikissa maailman medioissa, tässä yksi kirjoitus.

Suomessa FON-juttuja vetää presidentti Martti Ahtisaaren poika, Marko Ahtisaari, joka on tunnettu nimi myös Nokian yhtenä visionäärinä.

No, tutkikaa itse lisää... asia on käyttötarkoituksesta riippuen hyvinkin käyttökelpoinen ja FON:n käyttäjiä on allekirjoittaneen lisäksi tälläkin hetkellä jo yli 70.000 ympäri maailmaa.

Jotkut tietysti liittyvät pelkästään jo senkin takia, että saavat vitosella 60...70 euron arvoisen langattoman routterin, heh... Laughing out loud

__________________

"Lead, follow, or get out of the way"
-- Thomas Paine, "Common Sense"


#13 La, 29/07/2006 - 13:28 Otsikko : FON?

Kuulostaa erinomaisen kiehtovalta vaihtoehdolta. Siis ymmärsinkö nyt oikein, että se riittää sinulle ainoaksi internet-yhteydeksi myös kotosalla olessasi?

Tuomo

__________________

..................................................................................
tuomo at lintulaakso dot net +358 40 5008 365, +34 645 015 068 skype:lintulaakso


#14 La, 29/07/2006 - 17:59 Otsikko : Jees, aivan tavallinen nettilinja - muuta ei tarvita

Tuomo kirjoitti:
Kuulostaa erinomaisen kiehtovalta vaihtoehdolta. Siis ymmärsinkö nyt oikein, että se riittää sinulle ainoaksi internet-yhteydeksi myös kotosalla olessasi?

Tuomo

Jees, nimenomaan näin... eli kyseessä on tyystin tavallinen laajakaistayhteys (ADSL tai kaapelimodeemi) joka routterilla olevan ohjelmiston avulla valjastetaan tarvittaessa ottamaan myös muiden netinkäyttäjien yhteyksiä vastaan.

Käytännössä linjansa jakava ei normaalikäytössä huomaa edes mitään eroa nopeudessa tai käytössä muutenkaan.

FON on mielenkiintoinen tapa myös naapuruksille jakaa nettiyhteyden kustannukset kimpassa... siinä kannattaa kuitenkin muistaa myös se, että kaikki operaattorit eivät välttämättä katso asiaa suopeasti, koska kokevat sen vievän heiltä bisnestä. Käytännössä homma kuitenkin toimii.

Routteria voi viritellä myös siten, että sopivalla ohjelmistolla ja antennilla kiskotaan siitä lisää lähetystehoa, jotta signaali kantaa pidemmälle jne... onhan noita metkuja Eye-wink

FON käyttää ohjelmistonsa pohjana ilmaista DD-WRT -ohjelmistoa ...siinä on asetusmahdollisuuksia niin paljon että hirvittää! Laughing out loud

Kyseessä on siis tyystin tavallinen nettilinja, jota sopivan routterin ja ohjelmiston avulla käytetään luovalla tavalla laajemmin hyväkseen, kuin operaattoreiden hyllystä tarjoamaa yhteyttä.

__________________

"Lead, follow, or get out of the way"
-- Thomas Paine, "Common Sense"


#15 La, 29/07/2006 - 18:51 Otsikko : Todella mielenkiintoinen

Katselin FON-satelliittikartan ja lisätietoja ja sen mukaan mun kulmallani ei ihan lähellä vielä ole pistettä. Taitaa tulla, kunhan lomaltani selviän!

Huomioin myös, ettei Thaimaassa ilmeisesti ole vielä ainoatakaan. Joidenkin paikkojen yhteydessä siellä kuitenkin tarjotaan langattomia yhteyksiä, hotelleissa ja/tai ravintoloissa mm.

Kyllä tämä elämä vain jatkuvalla vauhdilla aina mielenkiintoisemmaksi muuttuu ja kiva olla siinä mukana. Eihän näin ehdi edes vanheta!

__________________

Se että saa sanoa mitä haluaa on tärkeätä, mikäli mikään on.


#16 Su, 30/07/2006 - 11:31 Otsikko : kiitos vinkeistä

Kiitos Don Bavarontille asiallisesta tiedosta, tulee tarpeeseen. Edimax pitää hommata heti.

Aika jännää, että Edimaxia ei ns. tavallisista atk-kaupoista löydy Espanjasta.

Kari, hohoi! Onko vetoporukka jo hälyyttänyt Panu Heiskasen lukemaan Espanja.orgia?

"El poeta

__________________

"El poeta nace, no se hace."


#17 Su, 30/07/2006 - 12:58 Otsikko : ouppas höylj

hyö eivät oo vielä honanneet mahollisuuksiaa.. ymmärtäävät piuhasta tulevan informaation ... mutta varmaanko kohottavat katsettaan Eye-wink

__________________

Como se viené, como se va ... mikä laalaen tulloo se laalaen tulloo.. antaa tulla vua


#18 Su, 30/07/2006 - 16:29 Otsikko : Sanaakin voi levittää...

Anna Roschier kirjoitti:
...Kari, hohoi! Onko vetoporukka jo hälyyttänyt Panu Heiskasen lukemaan Espanja.orgia?...

Jaa'ah... onkos kukaan muistanut? Eye-wink ...mutta tosiaankin, kaikki kynnelle kykenevät ovat lämpimästi kutsuttuja levittämään sanaa Espanja.ORG:sta - aivan kenelle tahansa Espanja -kärpäsen puraisemalle - ystäviä on muutekin kiva muistaa.

Mitä enemmän saamme tänne aktiviteettia, sitä enemmän saamme näitä käytännön kokemusperäisiä ja muitakin vinkkejä toinen toisiltamme... Espanjassa asuminen ja lomailu on sen verran monivivahteinen asia, että ei täällä vaihdeta kokemuksia pelkistä aurinkorasvojen kertoimista Sticking out tongue

__________________

"Lead, follow, or get out of the way"
-- Thomas Paine, "Common Sense"


#19 Ma, 31/07/2006 - 10:22 Otsikko : Varoituksen sana

Tässä yhteydessä heittäisin yhden varoituksen sanan... moni jo varmaan tietääkin, että ainakin joillain operaattoreilla on tapana asentaa langattomat laajakaistayhteydet siten, että ne eivät edellytä mitään tunnuksia tai salasanoja.

No joo... hommahan tietysti pelaa teknisesti aivan hyvin ja operaattorille tulee vähemmän niitä vihaisia "tää ei toimi" -puhelinsoittoja. Mitalilla on siis puolensa.

Kun operaattori (tai tietämätön kotiasentelija) jättää langattoman nettiyhteyden salaamatta ja suojaamatta, niin kuka tahansa samoilla nurkilla pyöriskelevä voi kytkeytyä esim. läppärinsä (kannettava tietokone) ja löytämänsä avoimen nettiliittymän kautta nettiin - ja tehdä siellä mitä tahansa - käyttäen linjaasi.

Aivan vastaavasti, jotkut pikkunäppärät tyypit saattavat pyöriskellä läppärinsä kanssa kylillä, sekä hotellien ja baarien nurkilla, etsien langattomia nettiyhteyksiä, jotka joku on jättänyt tai unohtanut avoimiksi. Tämä on oma taiteenlajinsa ja näitä "WarDriving" -harrastajia liikkuu milloin minkäkinlaisilla täyteen tekniikkaa ahdetuilla pakettiautoilla ympäri kyliä... samaan aikaan kun heidän ohjelmistonsa tunnistaa erilaisia vapaita verkkoja, heidän satelliittipaikantimensa kirjaavat tarkat koordinaatit ja signaalin voimakkuudet yms. muistiin - myöhempää käyttöä varten.

Aivan oma "taiteenlajinsa" ovat niinsanotut "Honey Botit" ...eli joku näppärä kaveri pystyttää mukamas avoimen langattoman nettiyhteyden, mikä saattaa hyvinkin toimia... onnettoman "kaistankäyttäjän" kuitenkaan aavistamatta, että hänen kaikki tekosensa ja linjalla tapahtuneet asiat jokaista näppäimen painallusta myöten - kirjautuu muistiin.

No niin... jo riittää "pelotteluksi" näitä nykyajan vempaimia kohtaan, heh Laughing out loud ...tarinani opetus on se, että käyttäkää nettiyhteyksienne ja muutenkin koneidenne asentamisen kanssa vain asiantuntijoita, jotka tietävät mitä ja millä perusteella tekevät.

__________________

"Lead, follow, or get out of the way"
-- Thomas Paine, "Common Sense"


#20 Ma, 31/07/2006 - 10:32 Otsikko : Telefónican langaton kotiverkko - vaara?

Hui
Minulla on kotona Telefónican asentama kodin sisäinen langaton. Kantavuus on vain n. 15 m pääantennista.
Tiedättekö kukaan, ovatko tällaiset Telefónican langattomat kotiverkot suojaamattomia, oletuksena?
Kiitos


#21 Ma, 31/07/2006 - 11:12 Otsikko : Aiemmin oli avoin

Telefonica tuntui aiemmin muiden operaattoreiden tapaan asentelevan langattomia verkkojaan avoimina, mutta noin puolisen vuotta sitten näin yhden Telefonican asennuksen, mikä oli jo suojattu.

Siitä en tiedä, onko kyseessä vallitseva käytäntö ja milloin se on mahdollisesti muuttunut... mutta jos signaali on noin heikko kuin Nipotilla, niin tuskin kovin suurta käytännön vaaraa on, vaikka linjasi avoin olisikin... ellei sitten vakoilijat hiiviskele ikkunasi takana suunta-antennien kanssa, heh... Sticking out tongue

Summa summarum

Normaalikäytössä riskit eivät ole mitään ihmeellisiä, mutta mitä sensitiivisempiä ja muutenkin tietosuoja- yms herkempiä asioita puuhaat nettisi kanssa, sitä tarkempana on syytä olla myös tietoturvan, virustorjunnan ja muiden asennusten suhteen.

__________________

"Lead, follow, or get out of the way"
-- Thomas Paine, "Common Sense"


#22 Ma, 04/09/2006 - 10:07 Otsikko : Adsl...

Ja mikä erityisesti lämmittää mieltä - Tele2:ssa tuntuu olevan aivopestyjen robottien sijasta duunissa aivan oikeita ihmisiä!

Näyttää olevan ainakin kohtuuedullinen tuo Tele2... Onko vihjeitä, miten tälläinen espanjaa osaamaton saisi tilattu ko. liittymän Fuengirolan alueelle? Firman sivut ainakin ovat pelkkää Espanjaa...

__________________

KISS - Keep it simple stupid
--Juhani "Tami" Tamminen--


#23 Ma, 04/09/2006 - 10:58 Otsikko : Yhteystietoja

Laita meiliä, lähetä faksi tai soita

Puede contactar con nosotros de las siguientes formas

por teléfono : a través del 800 760 790
por fax : mediante el 901 021 790
por mail : a través de la dirección information_sp@tele2.com

Luulisin että englannilla pärjää ja minäkin olen tosi tyytyväinen heidän palvelunsa tasoon Sticking out tongue

__________________

"Hay que sentir el pensamiento y pensar el sentimiento."


#24 Ma, 04/09/2006 - 11:06 Otsikko : Riippuu kielitaidostasi

Jycce kirjoitti:
...Onko vihjeitä, miten tälläinen espanjaa osaamaton saisi tilattu ko. liittymän Fuengirolan alueelle? Firman sivut ainakin ovat pelkkää Espanjaa...

Riippuu todellakin kielitaidostasi, eli jos Espanjan kieli vääntyy, niin sinne vaan soitto Tele2:n numeroon ja homma rupeaa hoitumaan. Operaattoreilla on myös Englantia taitavia ihmisiä, eli sitäkin kannattaa koittaa.

Toinen tapa on antaa jonkun hoitaa koko homma puolestasi. Siinä voisi vinkkinä olla vaikkapa se, että pyydät jeesinkiä täällä Orkin palstalla, vaikkapa täällä ...kerro siellä tilanne ja kysy jeesinkiä - varmaan monikin on valmis pikku vaivanpalkalla jeesaamaan... oma hommansa asian hoitamisessa kuitenkin on, eli varaudu ainakin "nälkäpalkkaan" heh...

Tarvitset osoitteen lisäksi myös Espanjalaisen pankkitilin, jolta maksut menevät kuukausittain (tämä on "maan tapa" Espanjassa) ...jos sinulla ei vielä ole pankkitiliä, ota yhteyttä vaikkapa Mia Kristiinaan El Monte -pankista, hän jeesaa siinä puolessa (suora numero kännykkään Espanjasta: 660 624 624 tai Suomesta: +34 660 624 624 ...voit laittaa myös tekstarin ja pyytää häntä soittamaan)

__________________

"Lead, follow, or get out of the way"
-- Thomas Paine, "Common Sense"


#25 La, 16/09/2006 - 18:36 Otsikko : Terve! Olenko ymmärtänyt

Terve!

Olenko ymmärtänyt oikein, että avatkseni Tele2:n palvelun, minulla täytyy jo ennestään olla linja telefonicalta? Tele2:n sivuilla tilaus alkaa jo olemassa olevan puhelinnumeron syöttämisellä, jota minulla ei kuitenkaan ole!

Tuntuu todella monimutkaiselta näiden nettiliittymien kanssa.


#26 La, 16/09/2006 - 18:50 Otsikko : ei pitäisi tarvita

juliusalexius kirjoitti:
Terve!

Olenko ymmärtänyt oikein, että avatkseni Tele2:n palvelun, minulla täytyy jo ennestään olla linja telefonicalta? Tele2:n sivuilla tilaus alkaa jo olemassa olevan puhelinnumeron syöttämisellä, jota minulla ei kuitenkaan ole!

Tuntuu todella monimutkaiselta näiden nettiliittymien kanssa.

Hei!

ADSL ei ainakaan tekniikan puolesta edellytä minkään laista puhelin sopimusta kiinteistössä... kunhan vain taloon on puhelin linja vedetty niin se riittää... Joten tuskin Tele2 edellyttää tätä... Tarkempaa tietoa minulla ei kuitenkaan tuosta asiasta ole...


#27 La, 16/09/2006 - 20:58 Otsikko : laajakaista

t3r0 kirjoitti:

ADSL ei ainakaan tekniikan puolesta edellytä minkään laista puhelin sopimusta kiinteistössä... kunhan vain taloon on puhelin linja vedetty niin se riittää... Joten tuskin Tele2 edellyttää tätä... Tarkempaa tietoa minulla ei kuitenkaan tuosta asiasta ole...

Minä olen tässä jokseenkin epätoivoisesti yrittänyt selvittää, miten saisi laajakaistan ilman mitään %¤#&¤#:n kuparilankoja.Ilmeisesti ei onnaa ja se siitä.

Carrefourilla on joku kumma tarjous, jossa neljä ekaa kuukautta tulee halvemmaksi. Pitää kai garttua siihen. Mutta siinäkin pitää olla se ¤&%¤/&%¤/&%¤/&:n Telefonica ja heidän %#%¤#%¤#%:n kuparinsa ensin. On tämä yksi &¤&%:n viidakko... Eye-wink

__________________

..................................................................................
tuomo at lintulaakso dot net +358 40 5008 365, +34 645 015 068 skype:lintulaakso


#28 La, 16/09/2006 - 21:42 Otsikko : ookkos kokeillu...

...laenattua wlania.. edimaxin antennilla
http://www.terra.es/personal2/softamicroeuro/
tai sitten vodafonen gigankorttia
https://www.tiendaempresasvodafone.com/productos4.asp?Accion=Ver&Pte=837...

__________________

Como se viené, como se va ... mikä laalaen tulloo se laalaen tulloo.. antaa tulla vua


#29 La, 16/09/2006 - 22:06 Otsikko : Niinpä, ei kai sitä

Niinpä, ei kai sitä laajakaistaa saa ilman puhelinliittymää... Telefonica laittoi puhelinliittymän vuorokauden sisällä tilauksesta, mitä ne puhuu espanjalaisten hitaudesta ! Nyt odotellan ya.comin laajakaistaa, paikallinen suomalaiskaveri hommasi ko. yhteyden... Hyvinhän nämä suojaamattomat, langattomatkin verkot näyttävät toimivan. Eikä maksa mitään...

__________________

KISS - Keep it simple stupid
--Juhani "Tami" Tamminen--


#30 La, 16/09/2006 - 22:37 Otsikko : Mobylnet?

Tuomo kirjoitti:

Minä olen tässä jokseenkin epätoivoisesti yrittänyt selvittää, miten saisi laajakaistan ilman mitään %¤#&¤#:n kuparilankoja.Ilmeisesti ei onnaa ja se siitä.

Olisko joku noista Mobylnetin tukiasemista riittävän lähellä? Ei ihan ilmainen, mutta siedettävä hinta.. http://mobylnet.com/index-map3.html

Minua voisi onnistaa siellä Sierra Mijasissa..


#31 La, 16/09/2006 - 22:38 Otsikko : Suojaamattomat verkot

Jycce kirjoitti:
Hyvinhän nämä suojaamattomat, langattomatkin verkot näyttävät toimivan. Eikä maksa mitään...

Juu. Kuuluispa vaan meilläkin (c/Oviedo 5)

Tuomo

__________________

..................................................................................
tuomo at lintulaakso dot net +358 40 5008 365, +34 645 015 068 skype:lintulaakso


#32 La, 23/09/2006 - 17:04 Otsikko : Yksi vinkki

Vihjeenä oma äskettäinen kokemuksemme. Yritimme vaihtaa Telefonican Tele2:een. Soitimme ensin Telefonicaan ja kerroimme avoimesti, että Tele2:n sivuilla on mainos, jossa hinta on halvempi ja nopeus (teoreettinen, luulen) 6-kertainen telefonicaan verrattuna. Telefonicalla sanoivat rouvalleni, ettei meidän kodallamme vaihto mitään muuta.

Tätä en jääräpäänä uskonut, vaan paikalliseen kulttuurin tietäen suhtauduin asiaan vähempää enemmän skeptisesti.
Siispä soitto Tele2:een. Yllättäen Telefonican informaatio pitikin paikkansa, täällä perimmäisessä preferiassa Espanjaa ja vieläpä Andalusiaa Tele2 ei pysty tarjoamaan (ainakaan vielä) 6:n Mb:n palvelua, vain 1 Mb ja käyttäen Telefonican linjaa.

Kun siis harkitset operaattorin vaihtoa, kannattaa kysyä ensin millaiset piuhat ja lootat asuinalueeltasi löytyy ennenkuin irtisanot vanhan sopimuksen. Voi joutua odottamaan uutta yhteyttä jonkin aikaa ilman netti- ja puhelinyhteyttä ja silti pääsee vain ojasta allikkoon.


#33 La, 23/09/2006 - 19:10 Otsikko : Hyvä, mutta ...

Sen verran puhun Tele2:n puolesta, että muutokseen ei mennyt hukka-aikaa ollenkaan.
Tilasin Tele2 -yhteyden netin kautta ja kuriiri toi aluksi sieltä paketin, joka sisälsi uuden ilmaisen modeemin sekä erittäin selkeät ohjeet.

Kauanko sinä sitten menikään odotellessa, hällä väliä sillä yhteydet toimivat kaiken aikaa Telefonican hoidossa, kunnes tuli kännykkään viesti, että nyt sopii vaihtaa. Olin tuona aikana jo tehnyt valmistelevat toimet, joten eikun uuteen yhteyteen ja niin sitä siirryttiin. Ei mitään katkoja, kiitos.

Pnko 6 Mb sitten teoriaa tai ei, niin kyllä sujahtaa tieto nyttemmin vikkelään ja olen täysin tyytyväinen.

__________________

Se että saa sanoa mitä haluaa on tärkeätä, mikäli mikään on.


#34 La, 23/09/2006 - 22:17 Otsikko : Tele2

Tämäkin pointti toimituksen nopeudesta puoltaa Tele2:ta operaattorina, aikoinaan kun Telefonican ADSL kesti tilauksesta toimitukseen tasan 2 kk ja 3 päivää.

Näistä(kään) nettijutuista en paljoa ymmärrä, mutta jostain olen lukenut ettei operaattorien ilmoittamat bittiluvut ihan käytännössä näin toteudu. Kuitenkin maalais- tai minunkin järjellä ajatellen jos toisen operaattorin lupaus on 1 ja toisen 6, niin vaikkei ne sitä ihan todellisuudessa saavutakaan säilyy niiden keskinäinen nopeussuhde samana.

Ehkä joku joka asioista jotain ymmärtääkin valaisee asiaa miten se tosiaan on.


#35 La, 23/09/2006 - 22:31 Otsikko : Nopeustesti
#36 Ma, 02/10/2006 - 18:47 Otsikko : Mistä ADSL linja?

Katselin hieman hintoja....

www.Ya.com tarjoaa 20 Mb/1Mb yhteyden (+ ilmaiset Espanjan puhelut + routerin + puheluita kännyyn jonkin verran + muuta pientä) hintaan 29.95 €/kk. Ei kuulosta pahalta.

www.Jazztel.es tarjoaa 20 Mb/1Mb + ilmaiset Espanjan puhelut + routerin samaan hintaa 29.95€/kk ja näyttäisi tarjoavan saman paketin vuoden vaihteesta 20€/kk...

www.tele2.es tarjoaa 6 Mb/0.5Mb + Espanjan puhelut + router 39.90 €/kk (ensimmäiset kolme kuukautta 29.90 €/kk)

www.wanadoo.es tarjoaa 20 Mb/1 Mb + muuta mukavaa ilmeisesti jo nyt 20€/kk.

Terraa ja Telefonicaa ei edes kannata verrata näihin.... 1Mb/0.320 Mb ja hintaa 39.90€/kk.

Onko kellään kokemuksia Ya (Saksan T-Onlinen tytär) tai Jazztel yhtiöistä? Noilla hinnoilla olisi tyhmää olla vaihtamatta Terraa/Telefonicaa...

Täytyy tutkia lisää ja panna vaihtotilaus sisäään. Kilpailu alkaa ja Terra ja Telefonica eivät ilmeisesti ole valmistautuneet ADSL2+ tekniikalla ja tulee menttämään asiakkaita.


#37 La, 30/12/2006 - 19:40 Otsikko : ADSL yhteyden ottaminen

MOi!

osaatteko sanoa että jos hommaa adsl yhteyden esim. tele2 kautta tai sitten suoraan mm. intenettiyrityksen kautta niin ottavatko he millaisen välityspalkkio?

mikä olisi tällä hetkellä Fuengirolan (Los Polichesin) alueella hyvä puhelinyritys mistä kannattaisi kysellä adsl yhteyttä?


#38 La, 30/12/2006 - 19:47 Otsikko : Langaton verkko

Heippa,

Jos asut Fuengirolassa, niin ota mobylnet.com langaton verkko. Maksaa 25 ekeä kuussa. Pitäisi toimia ja et edes tarvitse lankapuhelinlinjaa. Saat sen suoraan tilattua netin kautta ja saat sen heti. Telefonicalla sama lysti maksaa kaikkine kuluineen noin 70 ekeä.

__________________

Kontaktitiedot: Skype: pekanpuhelin, Sähköposti: pekanosoite@yahoo.com


#39 Su, 31/12/2006 - 13:54 Otsikko : Varoitus

Pedro50 kirjoitti:
Jos asut Fuengirolassa, niin ota mobylnet.com langaton verkko. Maksaa 25 ekeä kuussa. Pitäisi toimia ja et edes tarvitse lankapuhelinlinjaa. Saat sen suoraan tilattua netin kautta ja saat sen heti. Telefonicalla sama lysti maksaa kaikkine kuluineen noin 70 ekeä.

Tuollainenhan minulla olisi ollut jo syyskuussa, muta kun ei kuulu joka paikkaa, esim ei meille.

Eli tuota ei pida tilata sikana sakissa vaan ensin katsoa, kuuluuko Mobylnetin signaali eli ei.

Tuomo

__________________

..................................................................................
tuomo at lintulaakso dot net +358 40 5008 365, +34 645 015 068 skype:lintulaakso


#40 Su, 31/12/2006 - 16:17 Otsikko : Kivat monopolit ja jämptit toimittajat

Yritin vaihtaa Telefonican linjan ensin Ya.com:in ADSL-linjaan. Lupasivat vaihdon neljässä viikossa..... lopulta monen kyselyn ja epätietoisuuden jälkeen myönsivät, että eivät pystykään toimittamaan linjaa. Suurin syy tähän on Telefonican haluttomuus yhteistyöhön, koska Telefonica valehtelee, että talooni tulisi optinen puhelinlinja ja näin ei taatusti ole ainakaan viimeisen 400 m:n osalta.

Seuraavaksi Orange vannoi, että he taatusti voivat toimittaa uuden ADSL-yhteyden.... senkin piti tulla n. 4 viikossa. Ei tullut.... eikä tullut edes selitystä, miksi eivät voi toimittaa...

Seuraavaksi Jazztel vannoi, että vaikka Ya.com ja Orange epäonnistuivat, he tietävät aivan varmasti onnistuvansa. Heh heh....

Monopoleja vastaan on vaikea taistella eli jos haluan pitää ADSL-linjani edes jokinlaisessa kunnossa, olen käytännössä pakoitettu käyttämään vain Telefonican palveluja.

Kauan eläköön kivat monopolit! Eye-wink
Kauan eläköön monopolien jämptit kilpailijat! Eye-wink

Joku palstalainen saattaa joskus kertoa yrityksestään vaihtaa Telefonica:sta Tele2:een? Laughing out loud

Näistä pienistä takaiskuista huolimatta elämä Espanjassa on todella kivaa!


#41 Su, 31/12/2006 - 17:18 Otsikko : Telefonica valehtelee päin naamaa

Heippa,

Viisi vuotta sitten yritin tilata muistaakseni ya.comilta nettilinjaa ja täytin netin kautta hakemuksen. Parin päivän kuluttua tuli Telefonicalta (huomaa Telefonica!) soitto, ettei linjaa voida asentaa kun kuulemma asumme niin kaukana? Sanoin heille, että asumme Fuengirolassa ja molemmilla naapureillamme on nettiyhteys ja miksi heille se sitten on saatu onnistumaan. En saanut vastausta.

No tilasin netin Telefonicalta, niin kahden päivän päästä se tuli ja toimii edelleen. Haittapuolena on se, että se on suhteellisen kallis verrattuna muihin tarjoajiin, noin 70 euroa kuussa. Langattoman linjan saa noin 25€/kk ja harkitsen nyt sen ottamista. Katso www.mobylnet.com

__________________

Kontaktitiedot: Skype: pekanpuhelin, Sähköposti: pekanosoite@yahoo.com


#42 Ma, 01/01/2007 - 10:47 Otsikko : Mistä siis ADSL ?

Hyvää UUTTA VUOTTA vaan kaikille !!

Itse olen varsin uusi netin käytäjä ja todella vaikeaa oli tiedon saanti ! Sattumoisin osuin Phone House -nimiseen jättimäisen puhelinmyyjän (2500 myyntipistettä) myymälään. Oven vieressä oli teline, jossa mahtava tarjouslehti puhelimista ja liittymävaihtoehdoista. Edustettuna oli lähes kaikki operaattori