MARIANNE MCBELLin MENESTYS PORTUGALISSA

Kirjoittanut Manager McBell Su, 08/07/2007 - 10:59. Kommentteja: 10
Käyttäjän Manager McBell kuva

Lissabonin Amerikan Suurlähetystön virallisessa Residenssissä vietettiin viime tiistaina, 3.7.2007, Amerikan Yhdysvaltojen 231.itsenäisyyspäivän suurta juhlaa, joka tänä vuonna järjestettiin kansainväilisille juhlavieraille päivää ennen varsinaista itsenäisyyspäivää, 4.7.2007
Perinteiseen juhlaan osallistui yli 1800 kutsuvierasta, jotka suurimmaksi osaksi koostuivat diplomaateista sekä suurlähettiläistä.

Suurlähetystön Residenssin kauniissa puutarhassa tarjottiin tyypillisiä amerikkalaisia aterioita. Hotdogit ja hampurilaiset oli nekin sisällytetty grillijuhlan ruokalistaan, ja yhdessä coca-colan, oluen sekä viinien kanssa oli juhla amerikkalaisempi kuin koskaan.

Suurlähettiläät, armeijan sekä laivaston johtohenkilöt, ministerit sekä yhteiskunnan muut vaikuttavat hahmot käyskentelivät puutarhassa, ja ajoittain astuivat sisään yli 1500 neliömetrin suuruiseen, katokselliseen tilaan jossa Marianne viihdytti juhlayleisöä.

Yksi ylpemmistä kutsuvieraista oli varmaankin Suomen Lissabonin Suurlähettiläs, Sauli Feodorof, kajahtelihan jättimäisen katoksen alla, sen suurella esiintymislavalla suomalaisen Marianne Rantalan ääni, joka artisti nimellään Marianne McBell hurmasi yleisön mahtavalla country konsertillaan yhdessä yhtyeensä kanssa.
Hänen äänensä kuultiin perimmäisessäkin Residenssin nurkkauksessa, ja kutsuvieraiden aplodit olivat vilpittömät heidän ylistäessään suomalaislaulajan suurta ääntä ja taiteellisia tulkintoja.

Miltei 90min. kestävän musisoinnin, laulamisen ja viihdyttämisen jälkeen tapahtui jotain, mikä ei ole tavallista tämän tyyppisissä diplomaattisissa juhlissa - itse Amerikan Suurlähettiläs Alfred Hoffman Jr. lähestyi Mariannea otattaakseen valokuvan yhdessä hänen kanssaan, jonka jälkeen useat kutsuvieraat halusivat Suurlähetystön lahjoittamaan Mariannen levyyn henkilökohtaisen omistusnimikirjoituksen.
Amerikan Suurlähetystö oli tilannut varta vasten juhlatilaisuuteen 650kpl Mariannen livenä äänitettyä levyä, "It´s been a long Walk", lahjoittaakseen niitä muistoksi kutsuvieraille itsenäisyyspäivän juhlastaan, vaikka pian kävi kuitenkin selväksi että kysyntä oli huomattavasti suurempaa kuin tarjonta, jolloin Suurlähetystö pyysi lisää levyjä toimittaakseen ne asianosaisille.

Kun Mariannelta kysyttiin oliko hän amerikkalainen, tai tiedusteltiin peräti mistä päin Texasia hän oli kotoisin, vastasi laulaja hymyillen "olen Suomesta, Karjalan tyttö".
Hän toi Suomen amerikkalaisten perinteisimpään ja tärkeimpään vuotuiseen juhlaan.

On suuri ylpeyden aihe Suomelle saada oma tyttönsä tärkeälle estradille, valittiinhan juuri hänet lukemattomien amerikkalaisten country laulajien joukosta.

Vaikkakin sanonta "kukaan ei ole profeetta omalla maallaan" on tuttu kaikille, toivon ettei asia ole näin tällä kertaa.

Ystävällisin tervehdyksin
Pedro Gosatti
Manager McBell

 
 
Käyttäjän Don Bavarontti kuva
Kirjoittanut Don Bavarontti Su, 08/07/2007 - 18:08.

Karjalan likalle... toevottavast ens talavikaatena nähtäs Aurinkorannikollakin.


Käyttäjän Old Chap kuva
Kirjoittanut Old Chap Su, 08/07/2007 - 18:25.

Upeeta, kivaa ja erinomaista. Olen edelleenkin ylpeä siitä, mitä olet saanut aikaan. Sydämellä ja lujalla tahdolla. Tosin et kuitenkaan ilman suurta vaivaa ja oman persoonasi panosta, jossa sitten on sitä elämän sykettä yllin ja kyllin.

Minä kans tahtoisin taas tavata sinut.
Mutta mitä kuuluisammaksi tulet, sitä useampi muukin.
Vaikka pääasia ainakin, että tahdotaan kuunnella.


Käyttäjän Manager McBell kuva
Kirjoittanut Manager McBell Ma, 09/07/2007 - 17:09.

Lamentablemente no hablo finlandés, pero me tradujeron su opinión sobre el poco esfuerzo de Marianne en sus cosas. Debo decirle querido amigo, que sin duda usted no conoce a Marianne McBell.

Esta mujer que dedicó años de su vida a criar a su hijo. dejando de lado las oportunidades para cantar, desde hace 4 años deja su corazón y su alma en su carrera artística, para poder grabar su disco, ha hecho sacrificios ecónomicos muy grandes, ha estado ensayando con sus músicos en Sevilla, viajando 500 km 2 veces por semana, todos los días canta durante 2 horas y escribe sus propios temas.

Pero también atiende su casa, a su hijo y las tareas normales de cualquier mujer, cuando Marianne sale a un escenario lo da todo, pone su alma y su corazón al máximo y eso es lo que recibe la gente que la admira.

Lamentablemente sus compatriotas aún no le dan el apoyo que se merece, ni siquiera para Ilta-Sanomat, es importante que una finlandesa haya sido elegida por los americanos para cantar country en el día de su independencia.

Ella siempre dice con orgullo que es "una chica de Karelia" y había que ver la cara de orgullo del embajador finlandés en Portugal, cuando las más de 1800 personas que había en la fiesta. escuchaban a Marianne hablar de Finlandia.

Nunca se podrá decir que está lejos de la gente, porque Marianne, como todo artista de verdad, conserva su sencillez y humildad y trabaja muy muy duro cada día para sacar adelante su sueño, que es simplemente el de cantar, sin buscar la fama como fin.
La prueba más evidente es en la Gala del Lions Club de Marbella, donde casi 300 personas eufóricas, aplaudieron a Marianne McBell, la cuál estaba como invitada, pero por pedido de los periodistas, subió al escenario para cantar 2 temas, que al final fueron más de 6 por la insistencia del público.

Me gustaría que pudiera conocerla personalmente, para poder tener una opinión real de ella.

Puede contactarla a través de su pág. Web mariannemcbell.com

Un Saludo
Manager McBell


Käyttäjän La Cruizer kuva
Kirjoittanut La Cruizer Ma, 09/07/2007 - 20:08.

Creo que la traducción fue un poco equivocada, en ningún momento se habló del "poco esfuerzo de Marianne". Sino que ella no hubiera llegado a donde está SIN mucho esfuerzo.


Käyttäjän Matias K kuva
Kirjoittanut Matias K Ti, 10/07/2007 - 11:39.

juu väärin käänteli joku, näin o, mut eihän se tässä jutussa ny pääasia ookka (puhutaanha sitä meki joskus puutaheinää, ainaki minä kreikkaa, espanjasta ny puhumattakaa! kuuntelen ja luen sujuvasti, puhuminen ja kirjottaminen onki sitten jo ihan toinen juttu) tyttö teki hienot temput, vaikkei siitä lehtien palstoilta voinukkan lukea mitään, mut silti lippistä nostan jos näin onnistu!!!!!!!! Ja se joka käänsi, ei ilmiselvästi VOI olla suomalainen, OldChapilla on suomen sana hallussa, kaikki me saadaan se äidin maidossa. Pitäis aina tsekauttaa textinsä jollain joka tietää......................Hei, kuka ulkolaisista puhuu hjuva soomi? Meillä on pirskatti sellane kieli ettei sitä hevillä ittekkää aina muista!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Luin joskus et tällä kanavalla ois joku joka suomeaki opettais niille heikkohermoisimmille, onks linjoilla?
Voitas suositella sitä näille.

ja sorvin ääreen, p...hana, loma odotuttaa itteään..

Matias


Käyttäjän Old Chap kuva
Kirjoittanut Old Chap Ti, 10/07/2007 - 12:13.

Matias K kirjoitti:
Hei, kuka ulkolaisista ...

Eh, kun ei aina kotilaisetkaan.


Käyttäjän La Cruizer kuva
Kirjoittanut La Cruizer Ti, 10/07/2007 - 12:29.

No siis halusin vain huomauttaa käännöksestä siksi, että kirjoittaja oli ymmärtänyt OC:n kommentin todella negatiiviseksi, vaikka tarkoitus oli päinvastoinen. Eli en mitenkään yrittänyt lyhyessä viestissäni moittia kenenkään kielitaitoa. Mutta jos teitä tämmöiset korjaukset ärsyttää, niin on mulla muutakin tekemistä.


Käyttäjän Old Chap kuva
Kirjoittanut Old Chap Ti, 10/07/2007 - 12:37.

Älä nyt, en minä ainakaan huomannut mitään ilkeilyä josta sun kannattaisi ottaa huolia. Countryhengessä ...
Itseäni tuossa edellä viehätti leikkiminen yhdistelmällä ulkolainen / kotilainen.

Ja kiitos muuten että huomioit positiivisuuteni. Mariannen tunne enemmän ihmisenä ja vähemmän laulajana, mutta aikanaan tavatessamme puhuttiin hänen tulevaisuudestaan laulajana ja se tyttö on tosiaankin tehnyt töitä asiansa hyväksi – ja sitä suuremmalla syyllä osaan iloita Mariannen jokaisesta menestyksen hetkestä.

Täydet hyvät Mariannelle.
Ja menestystä myös managerille.


Käyttäjän Marianne McBell kuva
Kirjoittanut Marianne McBell Ti, 10/07/2007 - 15:54.

Old Chap ja kaikki Cruizerit sun muut:

Täähän meni nyt ihan hassusti - pyydän managerini puolesta anteeksi hänen "intohimoisia" möläytyksiään! HETI! (hän kun ensin käännättämään juttujaan, ja sitten ei kuitenkaan käytä samaa käännättäjää kommentteja lukiessaan, uhkarohkeaa - ja vieläkin uhkarohkeampaa on olla ilmoittamatta siitä minulle!!)
Olen tietysti siinä onnellisessa asemassa että mulla on oma kannattajajoukkoni siellä kuumien argentiinalaisten, urugualaisten, espanjalaisten ja minkälie baskilaisten piireissä, ja joillain on suomenkin sana hallussa (näin minulle on kerrottu), mutta noin yleisesti ottaen - veri virtaa niillä joskus ihan liiankin kuumana, ja liian ärhäkästi käyvät taistoon ennenkun tiedustelevat oliko edes taistelun paikka. Sitten saan minä täällä paperipussi päässä istuskella (ettei vaan kukaan yhdistäis niihin). Mutta ihan hyvällä silti varmaan asiaansa ajavat, haluan uskoa näin.

Paperipusseista puheenollen - minä aina ennenvanhaan halusin löytää tuottajan joka olis ollut valmis pistämään minut laulamaan paperipussi päässä (tai väh. joku sellanen venetsialainen naamari), kun laulamisesta olen aina tykännyt, mutta naamatauluani haluaisin pitää ihan siististi piilossa kaikilta. Sitäpaitsi, minua vaivaa samat ongelmat kuin muitakin naisia kesän helteillä ja bikineihin ujuttautuessani - talven läskit on tiukassa, eikä selluliittikaan jätä rauhaan, harvenevia suomalaishiuksia ei kannata edes mainita..meikkaajilla ja maskeeraajilla piisaa töitä kun tätä Karjalan tyttöä valmistellaan esiintymiskuntoon. Että se siitä ja "kuuluisuudesta", kovaa työtä on pitää kuori kelvollisena ikäihmisellä. Mutta kuori on kuori, sisällä syvällä sydäntä lähellä kun velloo paljon maanläheisemmät asiat - ilmastonlämpenemisen vaikutukset ja muut maapallon mullistukset. Niistä on botoxit kaukana..

Mutta ystävien seura piristää, ja auttaa unohtamaan ylimääräiset "turvarenkaat" vyotäröllä. Minä tunnen Old Chapin jo melkein ajoilta ennen kristusta. Ois kyllä tosiaan kiva nähdä piiiitkästä aikaa (well, vinkkejä täältä lähettelen..)

Lämpimin halauksin
Marianne


Käyttäjän Old Chap kuva
Kirjoittanut Old Chap Ti, 10/07/2007 - 16:06.

Kultaseni, ensinnäkin olet nätti. Toisekseen naisen tuleekin olla pehmoinen ollakseen suloinen. Kolmannekseen sun tulisi muistaa, että country on isojen poikien musiikkia – että eikun honk-honk ja rouva nyt laulaa vain ja syö mitä lystää!