- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja
Uutisia on kiva lukea ja niitä lukemalla pysyy ajan tasalla tapahtumista. Tämä uutiskulma on perustettu juuri sen takia, että voimme ottaa tänne kootusti eri lähteistä bongattuja uutisia ja tarvittaessa myös keskustella niistä ja niiden vaikutuksesta jne.
Uutisia voivat kirjoittaa kaikki Espanja.ORG:n rekisteröityneet käyttäjät. On kuitenkin tärkeää, että uutisia kirjoittaessasi otat huomioon joitain perusjuttuja, tässä jokunen vinkki:
- Keskity erityisesti sellaisiin uutisiin, jotka tavalla tai toisella liittyvät Espanjaan ja/tai Suomeen
- Käytä tunnettuja uutislähteitä ja mahdollisuuksien mukaan tarkista uutisen todenperäisyys useammasta paikasta
- Viittaa käyttämääsi lähteeseen, esim: "...Guardia Civilin nettisivujen mukaan vuoden 2006 aikana on..."
- Suoran lainaamisen sijasta lue ja sisäistä uutinen mieluiten ensin - ja kirjoita asia sen jälkeen omin sanoin
- Jos teet suoria lainauksia, viittaa selvästi alkuperäiseen lähteeseen ja laita lainaamasi teksti lainausmerkkeihin
- Pyri kirjoituksessa neutraaliin näkökulmaan, sekä muutenkin objektiivisuuteen ja tarkkuuteen - keskustelut ja mielipiteiden vaihdot aiheesta tulevat sitten uutisen perään
Sopivien uutisten löytäminen ja mahdollinen kääntäminen voi olla hieman työlästä puuhaa, mutta siitä huolimatta pyydän Espanja.ORG:n lukijoilta jeesinkiä, että kaikki kynnelle kykenevät voisivat kirjoittaa uutisen silloin tällöin. Sillä tavalla saamme hyvinkin kattavan uutistuotannon ja pysymme hyvin ajan tasalla Espanja-Suomi -asioista.
Uutisia voi kirjoittaa avaamalla kullekin uutiselle oman otsikon Orkin "Uutiskulmassa"
Kiitos kirjoittajille jo etukäteen!
PS. onhan uutisten kirjoittamisessa mahdollisuus oppimiseenkin; hakukoneiden ja uutislähteiden käyttö käy tutuksi, samoin itse kirjoittamista ja asioiden referointia tulee treenattua - mikseipä myös kielitaitoakin 
PPS. Jos ja kun löydätte hyviä uutislähteitä, niin pistäkäähän niistä tietoa tänne perään!
Se on itseasiassa ihan tosi mukavaa kirjoitella välillä uutisia. Niitä tulee lueskeltua aina muutenkin, ja nopeastihan sitä sitten kirjottaa muutaman lauseen lukemastaan aiheesta. Tulee samalla paneuduttua itsekin vähän tarkemmin mitä maailmalla tapahtuu. 
Hyvä uutislähde on ainakin
- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja
