TIEDOTE: Kuvien lisääminen helpommaksi
Mitä tarkoitat: "Uudistusten myötä riskipitoisen "img" -tagin käytöstä on luovuttu ja sitä kautta myös medialiitteiden mitat saadaan pysymään Orkin raamien sisällä."
Riskipitoisen??????
Testataan heti että miten näkyy:
Alkuperäinen osoite on tuo:
[IMG]http://i24.photobucket.com/albums/c21/suvilum/2010/HPIM1368Large.jpg[/IMG]
Ja aiheena pari tippaa vettä Ricon keskustan alikulkukäytävässä! 
Nyt poistetaan IMG tagit ja muutetaan muotoa:
http://i24.photobucket.com/albums/c21/suvilum/2010/HPIM1368Large.jpg
Ja tän alle sitten se "vanha" osoite jolla näkyy varmasti:
- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja
Ja kuten näkyy, niin ei taida mikään toimia!!??
Uusi testi vanhalla HTML koodilla:
s24.photobucket.com/albums/c21/suvilum/2010/?action=view¤t=HPIM1368Large.jpg" target="_blank">
Nyt kun poistaa viittauksen href="http:// saa edes vanhan osoitteen näkymään, mutta kuvaa ei näköjään vahingossakaan!!
Ja ei sitten auennut tuo nk. uusi linkkikään siinä muodossa että aukaisisi kuvan suoraan!!

Ja kun kävin katsomassa tuon viitteen avaamani matkatarinaan, niin kuvat on häipyneet joilla oli tarkoitus mielenkiintoa herättää, niin eipä tämä uudistus näköjään allekirjoittanutta palvele!!! 
- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja
No img-tägit ei kai koskaan ole täällä toimineetkaan... eikä kai BBC yleensäkään. Mutta en minäkään saa näkyviin tuota avauksessa esitettyä lomaketta...
- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja
Se on tiedetty alusta lähtien mutta kun nyt on poistettu tuo HTML koodistokin, niin suoraan kuvapalvelimelta et saa fotojasi näkymään täällä!
Ja kun orkin käyttämän kuvapankin systeemi on sieltä yhdestä paikasta kotosin, niin tulen näköjään jatkossakin laittamaan linkit sellaisille sivustoille joissa fotot voivat edes kohtuullisesti näkyä siinä muodossa kuin tarkoitus olisi!
Ps. Ylläpidon on turhaa lähettää mulle sähköpostia; mä voin ne kyllä lukea eli perille tulee, mutta mä en voi vastata täältä reissun päältä!! Joten pidetään keskustelu julkisena! 
- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja
Niin tarkoitin sekä <> (HTML) ja [] (BBC) tägejä...
En viitsi aloittaa uutta valitusta, mutta tuo ihmeellinen "share"-nappula hyppää silmille siellä täällä...
- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja
Testasin koko kuvanlaittosysteemin moneen kertaan läpi ja mainiosti toimii 
Eli kuvien laitto toimii sillä entisellä "Lisää kuva" -linkillä aivan kuten ennenkin ja sen lisäksi nyt voi laittaa videoita ja liittää kuvaliitteitä omalta koneelta ja kuvaliitteitä ulkopuoliselta palvelimelta.
Tuossa on siis useita lisäyksiä alkuperäiseen (paisi tietysti otettu tarkoituksella pois riskipitoisen "html-img" -tagin käyttö, joka ei ole koskaan "virallisessa" käytössä ollutkaan)
Väsäsin oheisen videon, josta toivon mukaan vaatimattomasta laadusta huolimatta saa sen verran tolkkua, että periaatteet selviävät.
Nyt on siis entisen kuvasysteemin lisäksi käytettävissä kolme muuta tapaa kuvien ja videoiden lisäämiseen aloitettaviin kirjoituksiin, eli nyt pitäisi löytyä jokaiselle kohtuullisesti sopiva vaihtoehto. Jos jollain on edelleen yksilöllisiä toiveita erilaisista tekniikoista, niin Orkki ottaa mielellään sponsorointia vastaan, jotta sellaisia toiveita voidaan täyttää.
Orkki on palkattomin vapaaehtoisvoimin ylläpidetty ilmainen palvelu, joka on rahoitettu käytännössä ylläpitäjien henkilökohtaisista varoista. Sponsorointiehdotuksia ja positiivista jeesinkiä otetaan mielellään vastaan.
"There is far more opportunity than there is ability"
--Thomas A. Edison
- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja
Ainakin mulla tämä uusi systeemi toimii vain jos aloitan uuden ketjun (siis ketjun avauksessa). Vastauksessa (niinkuin tässä) toimii vain se vanha zydeemi.
- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja
Jep, näin se toimii muillakin.
"There is far more opportunity than there is ability"
--Thomas A. Edison
- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja
Huh, luulin jo että olen kokoaika-"blondi" kun huomasin saman testaillessa
.
- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja
Mun vika... yritin saada edes jotain ohjeistusta aikaiseksi, mutta kun pahus on noita muitakin hommia ihan riittävästä jonossa 
"There is far more opportunity than there is ability"
--Thomas A. Edison
- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja
Jep, näin se toimii muillakin.
Hmmm... mutta kun usein haluaisi liittä kuvia vastauksiinkin, eikä vain avauksiin?
- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja
Siihen on käytössä se alkuperäinen "Lisää kuva" -linkki.
Orkin taustatekniikka on kolmisen vuotta vanha versio, eli uusissa versioissa olis paljon herkkuja tarjolla. Kyse on vain ajasta ja/tai rahasta, jotta niitä kaikkia juttuja saataisiin toteutettua. Tällä hetkellä paukut riittää securitypäivityksiin muttei paljon muuhun.
"There is far more opportunity than there is ability"
--Thomas A. Edison
- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja
Saiskos selvityksen, että mitä tarkoitetaan tuolla "riskipitoisella" tagilla??? Sen ajan mitä mä olen tänne kirjoittanut, niin se HTML koodi on ollut nopein ja helpoin tapa lisätä tänne fotoja kun IMG koodisto ei ole koskaan toiminutkaan.
- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja




Kuvien ja videoiden lisäämiseen on tullut hieman parannusta. Jotkut ovat jo huomanneetkin, että Orkissa taustalla on testattu sekä videoiden että kuvien uusia liittämismahdollisuuksia. Testien perusteella homma tuntuu toimivan ja otamme ne käyttöön.
Aiemmin käytössä ollut "Lisää kuva" -mahdollisuus jää entiselleen, mutta sen rinnalle on jokaiseen aloitettavaan kirjoitukseen tullut mukaan mahdollisuus liittää:
Näiden uusien ominaisuuksien avulla kirjoituksiin laitetut video- ja kuvaliitteet tulevat alekkain tekstin jälkeen. Uudistusten myötä riskipitoisen "img" -tagin käytöstä on luovuttu ja sitä kautta myös medialiitteiden mitat saadaan pysymään Orkin raamien sisällä.
Eli kun aloitatte uusia kirjoituksia, niin "kaavakkeesta" löytyy myös alla olevan kuvan mukaisia toimintoja.
Tähän mennessä saamamme palautteen perusteella kuvien ja videoiden liittäminen näillä uusilla systeemeillä tuntuisi olevan helppoa, mutta teen Orkin FAQ:n lisää ohjeistuksia, kunhan vaan kerkeän.
Mikäli huomaatte toiminnassa ongelmia, toivotaan palautetta yhteydenottolomakkeella.
.