Minun päiväni

Kirjoittanut m1r4 Ke, 30/08/2006 - 21:28. Kommentteja: 12
Käyttäjän m1r4 kuva

Päiväni meni mukavasti. Pitkästä aikaa päivä, jolloin ei ollut mitään pakollista tehtävää heti aamusta alkaen. Nukuimme hyvin, söimme pizzaa aamupalaksi - vai olikohan se jo päiväruoka.. Katsoimme samalla elokuvaa ja nautimme kiireettömyydestä.

Porasimme kookospähkinään reiän ja äijänretale sai juoda sisällön, sillä minä en siitä välitä. Sitten miettimään millä sen pähkinän saisi rikki, vasaraa kun ei löytynyt. Heitettiin pähkinä lattialle ja kerättiin saalis. Syötiin siis kookospähkinää.

Päivän askareet kutsuvat

Minäpä sitten hilppaisin lainaamaan kameraa (kiitos siitä Karille) ja painun pienelle kävelylle. Tässä sen tuloksia..


Rannallakin kasvaa palmuja


Näillä penkeillä rantavahdit vartioivat kesäisin


Chirinquiton, eli paikallisen rantaravintolan seinällä oleva ruokalistantynkä


Näissä veneissä chirinquitot valmistavat illaksi kalaa

Gallup


Tiedättekö, mikä tämä on? Eye-wink

 
 
Käyttäjän L4553 kuva
Kirjoittanut L4553 Ke, 30/08/2006 - 22:13.

Tuli tuosta kameran lainaamisesta mieleen, että kamerakännykkä olisi sinulle, lentävälle reportterille Smiling, erittäin hyvä vehje.

Nykyään 2-3mpix -mallit ovat täysin riittäviä ulkokuvaukseen, itsekään en käytä kameraa enää kuin sisätiloissa jos tarvitsee salamaa (joissakin kännyköissäkin on minisalamat mutta niillä ei tee yhtään mitään).

(En tiedä mitä viimeisessä kuvassa on Smiling)


Käyttäjän m1r4 kuva
Kirjoittanut m1r4 Ke, 30/08/2006 - 22:17.

Niin sellanenhan vois olla ihan kätevä - olis ainakin aina mukana! Laughing out loud Toisin kuin tahtoo käydä normaalikameran kanssa - aina kotona, heh Sticking out tongue


Käyttäjän titi kuva
Kirjoittanut titi Ke, 30/08/2006 - 22:24.

veikkaan viimeisen kuvan "vempeleeksi" kojetta jolla kalastajat vetävät verkot vedestä...osuuko edes lähelle m1r4??


Käyttäjän L4553 kuva
Kirjoittanut L4553 Ke, 30/08/2006 - 22:29.

Tavallista pikkukameraakaan ei tullut kuljetettua mukana ellei vartavasten lähtenyt kuvausreissulle, käsilaukkuakaan kun en käytä Eye-wink

Kännykkää voi myös käyttää kätevästi "muistilappuna", esim. kuvata jonkun liikkeen aukioloajat, hintoja/tarjouksia, nimi-/osoitekylttejä jne. Muistilappukäyttöön pikkusalamakin riittää sisätiloissa.

"paras kamera on se joka on mukana"


Käyttäjän Johan Toki kuva
Kirjoittanut Johan Toki To, 31/08/2006 - 01:02.

Aivan hillitön Espanja kaipuu iski katsoessa noita kuvia, kiitos Mira! Smiling

Suosittelen lämmöllä minäkin sitä kännykameraa, sillä yllättävän hyviä kuvia silläkin silloin tällöin saa! Nyt olen opetellut lähettämään niitä kännykästä sähköpostiinikin ja homma alkaa pikku hiljaa sujumaan... Smiling

Varsinaista " paparatsausta " en kuitenkaan koskaan tule ymmärtämään enkä hyväksymään - siis sitä, että jokainen kännykkäkameran omistava " hieman urpo " katsoo oikeudekseen kuvata ns. julkisuuden henkilöitä ja myydä ko. kuvia roskalehtiin, jotka niistä jopa maksavat - yäk.

Normaalikäytössä toki etopeli - siis kammerakännykkä! Cool

Oikean kameran kanssa eläminen kuitenkin vaatii aina sen " lähtemisen " ja siitä tulee sitten hieman duunin makua, kun on " pakko " ottaa kuvia - kun kamera kerrankin mukana on... Smiling


Käyttäjän L4553 kuva
Kirjoittanut L4553 To, 31/08/2006 - 01:28.

Ensimmäiset vga-kamerathan olivat ihan surkeita, 2mpix ja ylöspäin alkaa jo olla hyviä. Tässä esim. yksi testi jos Mira tai joku muu ei ole kameroiden nykytasosta selvillä.

http://www.mobile-review.com/review/nokia-n73-cam-en.shtml

Isoin ero normaalikameraan on linssin pienuudesta johtuva heikko valovoima, eli salaman tarve tulee aikaisemmin vastaan ja salamat ovat eri tasoa kuin kamerakameroissa Smiling, mutta ulkokuvat valoisalla onnistuu oikein hyvin.


Käyttäjän Johan Toki kuva
Kirjoittanut Johan Toki To, 31/08/2006 - 01:29.

Tulihan oikea " täsmäisku " kameroista... Eye-wink

No oikein innokkaat jopa lukevat tuon. Minun suurin käytännön ongelma näissä on ollut se, että pitää muistaa aina aika-ajoin pyyhkäistä ne saamarin kameran " tähtäimet " kännykässä vaikka sitten edes hihalla. Smiling

Sieltä taskun ja käsilaukun pohjalta nimittäin tarttuu jos jonkin moista " töhnää " niihin " linsseihin " jonka kautta pitäisi kuvata!

No pieniä ovat kuitenkin Tokelan murheet tässäkin kuva viidakossa, tekniikka kulkee kulkuaan ja Tokela omaansa... Smiling


Käyttäjän Kari kuva
Kirjoittanut Kari To, 31/08/2006 - 01:32.

Olipas hyviä kuvia - siis sekä Miralla että tuossa L4553:n linkissä Laughing out loud ...huomasin oman tietoni ja ymmärrykseni näistä nykyajan kännykkäpuhelimista olevan vielä 1Mpx:n aikakaudella - täytyypäs hankkiutua taas viivalle Eye-wink


Käyttäjän Don Bavarontti kuva
Kirjoittanut Don Bavarontti To, 31/08/2006 - 05:59.

aatomatisoematonvenneerantaanhinnuukone


Käyttäjän Selma kuva
Kirjoittanut Selma To, 31/08/2006 - 06:18.

... tae sittä ee. Vuan en ossoo sannoo, mikä muu tua vempain voes olla.

Kyllä on kiirettä pitänä. Ee ou kerennä ies tänne, ku vähä vilikasemmaa.

Pitänöön tehä se savolaesten hyväks havaettu temppu elikkä istuva kiireemmäks aekoo.

Kyllä out hyviä kuvija ottanna Mira!


Käyttäjän Don Bavarontti kuva
Kirjoittanut Don Bavarontti To, 31/08/2006 - 07:01.

käätetty kelluuvenneekelu, mutta olosuhtee huomioo ottaen se on edelleenki , varsiinii ku se on pystypäen... se on edelleenkin aatomatisoematonvenneerantaanhinnuukone l. venneekelluukelu

..siitäpä tul aasinsilta..Espanjassa ja Euroopassa on muuten vanha uittoperinne
http://www.raftsmen.org/page.php?sid=248a92ea6b604691a46232f1c5129c64&pa...

ja seuraava kansainvälinen tapahtuma on Espanjassa vuonna 2008: June - Cinca and Ebro rivers - Laspuña - Zaragoza (Aragón-Spain)


Käyttäjän m1r4 kuva
Kirjoittanut m1r4 Pe, 01/09/2006 - 15:02.

Sehän se! Elikkä tällä laitteella vedetään veneet hiekalle Smiling Kymmenen pistettä ja papukaijamerkki kaikille arvauksille Eye-wink