Skip to main content
16 vastausta [Viimeisin]
markkap
Käyttäjän markkap kuva
Ei kirjautuneena
Liittynyt: 13.03.2010
Kirjoituksia: 4

Hei

Olen 32-vuotias ensi/tehohoitotaitoinen sairaanhoitaja. Etsin sh:n töitä Andalucian alueelta.
Heikkoutenani on ala-arvoinen espanjan kielen osaaminen, mutta lontoo taittuu niin, että kipua osaan kysyä Laughing out loud

Mistä kannattaisia kysyä hoitoalan töitä? Onko työtilanne hoitoalallakin katastrofaalinen ottaen huomioon Andalucian huolestuttavan työttömyystilanteen?

Kari
Käyttäjän Kari kuva
Ei kirjautuneena
Liittynyt: 01.07.2006
Kirjoituksia: 2168
Hoitotöitä

Nopeasti mieleen tulee ainakin Xanit -yksityissairaala, jossa on myös suomenkielistä henkilökuntaa. Xanitin palvelutarjonta on kansainvälistä. Toinen vaihtoehto tiedusteluille voisi olla vaikkapa Perhekoti Helena.

Tsemppiä ja onnea työnhakuun!

Never argue with an idiot, onlookers may not be able to tell the difference
--Mark Twain

markkap
Käyttäjän markkap kuva
Ei kirjautuneena
Liittynyt: 13.03.2010
Kirjoituksia: 4
Kiitos, Kari, viestistäsi.

Kiitos, Kari, viestistäsi.

Olen tuota Xanit-sairaalaa lähestynyt useampaan kertaan, mutta vastausta ei kuulu. Taitaa tilanne yksityisellä sektorilla olla sen verran hyvä, ettei lisähenkilökunnalle ole tarvetta ainakaan tällä hetkellä (varsinkaan kielirajoitteisille hoitajille).

Tuosta hoitokodista en ole vielä kysynyt avointa vakanssia, mutta otaksun, että en olisi ainoa hoitoalataustainen, joka kyseistä paikkaa rasittavuuteen asti häiritsisi työpaikan toivossa.

Työnsaanti Andalucian alueella tuntuu olevan mahdottomuus. Vaatii todella kovia ja jopa yltiöpäisen rohkeita siirtoja (varsinkin perheelliselle), ennen kuin voi saavuttaa sen mitä haluaa. Eläminen Espanjan auringon alla ei ole itsestäänselvyys, vaan itsensä elättäminen ei vaan ole niin yksinkertaista kuin sen olettaisi olevan. On se vaan niin kiva lukea uusifuengilon verkkojulkaisua ja seurata hymyilevien gallupvastaajien kommentteja.

Vastaavasti suosittelen Espanjassa asuvien suomalaisten tutustumaan Kokkolalehden tarjontaan. Monessako katugallup-kuvassa voidaan nähdä auringonpaiste taustalla ??? Laughing out loud

Voi kun olisin saanut tehdä edes työharjoittelujaksoni Xanit-siraalan ensiavussa. Olisinpahan sen jälkeen viisaampi ja kokeneempi enkä eläisi haavemaailmassa.

Terv,

Kokkolan pakkaslukemien ja lasten kuraisten haalareiden keskeltä hymyillen ja haaveillen,
MarkkaP

chica finlandesa
Käyttäjän chica finlandesa kuva
Ei kirjautuneena
Liittynyt: 01.05.2007
Kirjoituksia: 150
älä vielä luovuta...

... sillä ei nämä yksityiset siihen Xanitiin jää. En tiedä yhtään mikä työtilanne tällä alalla on, enkä sairaaloiden tilanteesta, mutta mitä tiedän on se, että jos on ammattitaitoinen, englanninkielellä pärjää ammatissaan, ja yritystä riittää espanjan puhumisen kanssa, voisi yrittää myydä itseään mm. seuraaville: Angeles Nocturnos, Helicopteros Sanitarios, Salus... ja paljon lisää löytyy ihan googlettamalla englanniksi. Eli kahlaamaan niitä läpi vaan! Smiling

vanhatyttö
Käyttäjän vanhatyttö kuva
Ei kirjautuneena
Liittynyt: 12.08.2009
Kirjoituksia: 1491
Luulisi löytyvän

markkap kirjoitti:
Hei

Olen 32-vuotias ensi/tehohoitotaitoinen sairaanhoitaja. Etsin sh:n töitä Andalucian alueelta.
Heikkoutenani on ala-arvoinen espanjan kielen osaaminen, mutta lontoo taittuu niin, että kipua osaan kysyä Laughing out loud

Mistä kannattaisia kysyä hoitoalan töitä? Onko työtilanne hoitoalallakin katastrofaalinen ottaen huomioon Andalucian huolestuttavan työttömyystilanteen?

Uskon, että sinun alalla ja tuolla mainitsemallasi pátevyydellä töitä löytyy ihan mistä vaan. Mutta: onko sinulla espanjaksi käánnetyt koulutodistukset ja työtodistukset sekä CV/ansioluettelo?? Luulen, että ne voisivat olla avainasemassa kun työtä haet. Tai ainakin englanniksi káännetyt ja tietenkin oikeaksi todistetut.

¿Quién de todos ha de ser
el que se atreva a poner
ese cascabel al gato?

markkap
Käyttäjän markkap kuva
Ei kirjautuneena
Liittynyt: 13.03.2010
Kirjoituksia: 4
Ihanaa luettavaa

Kiitos vastauksistanne!

Hyviä neuvoja ja pidin erityisesti tuosta helicopteros-vinkistä. Taidanpa lähettää heille cv:ni sekä in english että espanjõl.

Epätoivo meinasi viedä miehen mennessään. Luottamus hieman kasvoi teidän ansiostanne. Kerrytän vielä muutaman kuukauden kokemusta ensihoidosta, jotta voin kokeneempana hakea töitä Andalucian kukkuloiden reunamilta.

janette
Käyttäjän janette kuva
Ei kirjautuneena
Liittynyt: 10.12.2006
Kirjoituksia: 23
Heippa

Muistelen lukeneeni aivan hiljattain jostakin, että Espanjassa on lähes sadan tuhannen sairaanhoitajan vajaus.
Itsekin olen sairaanhoitajana haaveillut työstä Espanjassa. Espanjan kielen taitoa siellä kuulemma vaativat, joten minun alkeillani ei vielä siellä pärjätä. Joten aluksi pitänee ehkä tyytyä johonkin muuhun työhön, sikäli mikäli sellaistakaan löytyy...

Jos teet mitä olet aina tehnyt,
saat mitä olet aina saanut.

Espanjankulkija
Käyttäjän Espanjankulkija kuva
Ei kirjautuneena
Liittynyt: 01.09.2010
Kirjoituksia: 69
Tutkinnostasi

Hei,

Sinun kannattaisi varmaan selvittää, tarvitseeko sinun pyytää tutkintosi "homologación" eli yhteenmukaistamista voidaksesi työskennellä Espanjassa sairaanhoitajana. Jos tosissasi olet Espanjaan aikeissa, ala opiskella kieltä niin pian kuin voit. Alallasi on varmasti töitä tarjolla, mutta sinun on osattava maan kieltä edes auttavasti. Loput voit oppia sitten työn ohessa.

Salus-sairaala meni konkurssiin aikaa sitten, mutta onhan noita klinikoita.

Jos tosissasi aiot Espanjaan, sinun kannataisi tutustua myös alueen muihin lehtiin, Olé, Espanjan Sanomat ja Suomalainen Espanjassa varmasti antavat sinulle hyvää tietoa. Olé julkaisee juuri koulutusaiheisiin keskittyvää erikoisnumeroa joka vuosi ja lukijat voivat sinne lähettää tämäntyyppisiä kysymyksiä, toimitus vastaa niihin. Sitä en tiedä, pitääkö sitä varten olla tilaaja. Espanjan Sanomat ja Suomalainen Espanjassa ovat diginä luettavissa netistä, Olé on tilauspohjainen.

hannalh
Käyttäjän hannalh kuva
Ei kirjautuneena
Liittynyt: 10.04.2012
Kirjoituksia: 3
miten etenee?

Hei!

Mielenkiinnosta kysyisin että miten on asia edennyt (vai onko)? Espanjaan tarvitsee tosiaan sairaanhoitaja (ainakin) tuon yhdenmukaistamisen, ensin Valviralta todistus josta virallinen käännös espanjaksi, ja sitten vielä pitää toimittaa se Espanjassa paikalliseen "Valviraan" eli Sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontavirastoja vai oisko ollu tuo ministerio de educación SIELLÄ annetaan sitten se tutkinnon yhdenmukaistus. Saattaa kuulema kestää joten kannattaa varmaan ajoissa pistää paperit sisään. Näin mulle on kerrottu..

Tässä espanjankielinen linkki:

http://www.educacion.gob.es/educacion/universidades/educacion-superior-u...

Buuhuu
Käyttäjän Buuhuu kuva
Ei kirjautuneena
Liittynyt: 04.10.2011
Kirjoituksia: 12
...

onko valviran todistus se minkä saa valmistuessaan? onko se ehdottomasti oltava espanjankielinen käännös, vai käykö englanti?

suomenkielinenp...
Käyttäjän suomenkielinenpalvelutoimisto kuva
Kirjautuneena
Liittynyt: 01.09.2010
Kirjoituksia: 2543
Pitaa olla Espanjaksi

Los documentos expedidos en el extranjero deben ir acompañados de traducción oficial al castellano (cuando no estén expedidos en ese idioma).

La traducción oficial podrá hacerse:

Por interprete jurado, debidamente autorizado o inscrito en España.
Por cualquier Representación diplomática o consular del Estado Español en el extranjero.
Por la representación diplomática o consular en España del país de que es ciudadano el solicitante o, en su caso, del de procedencia del documento.

Kirsinha
Käyttäjän Kirsinha kuva
Ei kirjautuneena
Liittynyt: 18.05.2012
Kirjoituksia: 1
Koulutetuille suomalaiselle sairaanhoitajalle keikkaa Espanjassa

Hei - lueskelin viestiketjua ja pisti tahototila silmään. Etsimme koulutettua suomalaista henkilöä heittämään lyhyen keikan espanjassa. Espnajankielentaito olisi plussaa Smiling En tiedä miten asiassa etenesimme? Onko jotain privaa mihin voisin laittaa lisätietoja?

PeeVee
Käyttäjän PeeVee kuva
Ei kirjautuneena
Liittynyt: 18.05.2012
Kirjoituksia: 1
Keikkaa...

Millaista keikkaa olisi tarjolla ja millä seudulla?

BeeKeeper
Käyttäjän BeeKeeper kuva
Kirjautuneena
Liittynyt: 17.01.2011
Kirjoituksia: 153
Minakin

olen kiinnostunut kuulemaan lisaa tarjolla olevasta keikasta. Voisitkohan, Kirsinha, laittaa vaikka sahkopostiosoitteen josta kysya lisatietoa? Smiling

Buuhuu
Käyttäjän Buuhuu kuva
Ei kirjautuneena
Liittynyt: 04.10.2011
Kirjoituksia: 12
..

Juu, lisätietoja kiitos Smiling

Mingy
Käyttäjän Mingy kuva
Ei kirjautuneena
Liittynyt: 26.06.2012
Kirjoituksia: 1
Hei, Olen 28v sairaanhoitaja

Hei,

Olen 28v sairaanhoitaja (anestesia) ja itsekin haaveilen pääseväni töihin Espanjaan Barcelonaan. Olen 2 vuotta opiskellut espanjaa aikuislukiossa ja työkokemusta on 3,5 vuotta.

Onko todellakin Espanjassa pulaa hoitajista? Onko kellään tietoa haetaanko jonnekin hoitajia, vai pitäisikö vain ryhtyä lähettelemaan CV:tä eri sairaaloihin. En ikinä ole ulkomailla työskennellyt.

Eikka
Käyttäjän Eikka kuva
Kirjautuneena
Liittynyt: 12.06.2010
Kirjoituksia: 40
Tuskin on pulaa

En jaksa uskoa, että Espanjassa olisi pulaa sairaanhoitajista. Maassa on suuri työttömyys ja sikäläisiä hoitajia on pyrkimässä töihin Suomeen. Hakijoita on ollut paljon, määrää on perusteltu sikäläisellä työttömyydellä. Tuskin he ainakaan paremman ilmaston perässä ovat.