Karmea inflaatio Suomessa

Kirjoittaja
Viesti
Kirjoittanut Masa P To, 21/02/2008 - 11:57.

Suomen viime vuoden inflaatio oli 2,5% viime vuonna. Eläkeläiset saivat peräti 2,39% korotuksen. Ostovoima siis pieneni jälleen, mutta mitäs uutta siinä on! Niinhän on menty jo 10 vuotta.

Huomasin uutisen Suomesta. Tammikuussa inflaatio oli vuositasolla jo 3,8% ! Kun tehdään pieni laskuoperatio, niin huomaamme, että tammikuussa on tullut 1,3 prosenttiyksikköä lisää!

Äkkiä katsoen ei tunnu missään! Mutta, mutta! Sehän tarkoittaa, että laskien pelkän tammikuun inflaation se onkin jo peräti 14% !

Se on karmeata menoa se. Rutina kuuluu eläkepussissa, kun se kutistuu. Saapas nähdä, mitä siitä on jäljellä vuoden lopussa. Se siis supistuu, eläkeläisen pussi ja vauhdilla. Pitäiskö liittyä TEHYYN? Vai mikä neuvoksi.

Mitä tekee meidän yhteinen eläkevarantomme. Se paisuu, kuin pullataikina ja on nyt 124 miljardia €uroa! Pelkät tuotot viime vuonna 7,5 miljardia euroa. Siitä pikku siivulla olisi ostovoima eläkkeissä voitu säilyttää. Mutta ei, niin ei. Huomatkaa, ettei eläkkeitten maksu liity mitenkään valtion menoihin, vaan varat ovat omiamme.

Ottaa päähän, kun noihin helevetin puoluetukiin löytyy aina rahaa, jollei ihan suoraan, niin sille annetaan eri nimi. Niitä nimiä en ole laskenut, mutta mutu-tuntumalla niitä on jo yli 10 kpl. Toki, onneksi, ne menevät budjettivaroista, mutta kuvaavat hyvin nykypolitikkojen asennetta meihin ikääntyviin!

Niin, että kyllä savu nousee päästä!



#1 To, 21/02/2008 - 14:06 Otsikko : Inflaatiosuojaa

Masa P,

Taidat olla jo niin iäkäs, että Tehyt ja muut eivät enää auta pääsi savuun, mutta jos olet nuori ja loistava tulevaisuus ei vielä ole takana….

Säästä vapaaehtoista eläkettä mahdollisimman aikaisin ja samalla optimoit verojasi. Yhteisten eläkevarojen hoito ei ole kovin tehokasta ja näin ollen jos mahdollista, muuta tulosi ansiotulosta pääomatuloksi, jolloin sinulla on mahdollisuus sijoittaa optimoidut rahat vapaaehtoiseen eläkkeeseen. Näitä rahoja voit myös sijoittaa erilaisiin rahastoihin halusi mukaan ja etsiä tällä tavalla lisätuottoja – itselläni eläkkeeseen sijoitettu raha kolminkertaistui n. 10 vuodessa ja lopulta siirsin sen pelkälle eläkekorolle odottamaan nostoa….

Sen jälkeen muutto Espanjaan, missä eläkkeitä verotetaan Suomea lievemmin ja hintatasokin on jonkin verran alhaisempi ja aurinkoakin riittää…… Smiling

Näillä ratkaisuilla saat suojaa eläkkeiden inflatoitumista vastaan. Puoluetuet ovat hyttysen ininää eläkemaksuihin verrattuna. Kun tuo prosenttilasku ei ole vahvimpia puoliani… miten laskit 14%?