puhelinmyyjistä...

Kirjoittaja
Viesti
handeli
Kirjoituksia: 8
Liittynyt: 2007-06-08
Paikkakunta: Turku
Tila: Ei kirjautunut
Kirjoittanut handeli Ke, 12/03/2008 - 09:50.

hei , silmiin osui maininta fuengirolasta ja puhelinmyynnistä. Itse oon menos juuri sitä tekemään kesällä kun halusin päästä Funkkaan takas.Kaupunki on tuttu, oon siellä asunu 5kk mutta tuli mieleen et onko sul kokemust puhelinmyyjänä toimimisest funkassa?




Neña
Kirjoituksia: 295
Liittynyt: 2007-08-12
Paikkakunta: Sabadell
Tila: Kirjautuneena
Ke, 12/03/2008 - 15:42 Otsikko : Etsivä löytää

Mulla ei oo kokemusta puhelinmyynnistä Fugessaa, mutta Suomessa oon sitä joskus tehnyt. Se on sellanen ala jossa toiset pärjää, toiset ei. Jos oot oikeanlainen ihminen niin voit tehdä sillä hyvää tiliä, mutta jos et osaa hommaa niin saat vaan pahanmielen Sad Me ihmiset osataan olla tosi ilkeitä puhelinmyyjille.
Täältä löytyy jotain vanhoja keskusteluja aiheesta. Voit itsekin koittaa Orkin hakua Eye-wink


--

Uskomalla unelmiin, niistä tehdään totta!




J
Kirjoituksia: 130
Liittynyt: 2007-08-16
Paikkakunta: rannikko
Tila: Ei kirjautunut
Ke, 12/03/2008 - 16:00 Otsikko : myynti

ja kai silläkin on vaikutusta että mitä myy, itse en esimerkiksi lehtiä kaipaa kun on tää internetti, mutta kun on tarpeeksi hyvä niin eiköhän sitä myy ihan mitä vaan.


--

lopussa lasketaan kuka on kerännyt eniten pisteitä




tuisku
Kirjoituksia: 1064
Liittynyt: 2007-11-14
Paikkakunta: mallorca
Tila: Kirjautuneena
Ke, 12/03/2008 - 16:05 Otsikko : valitettavan usein

ainakin Espanjassa ovat todella "riesa",milloin mitakin tarjotaan ja vaikea lopettaa puhelua "siististi".




J
Kirjoituksia: 130
Liittynyt: 2007-08-16
Paikkakunta: rannikko
Tila: Ei kirjautunut
To, 13/03/2008 - 12:02 Otsikko : siistii

tuisku kirjoitti:
ainakin Espanjassa ovat todella "riesa",milloin mitakin tarjotaan ja vaikea lopettaa puhelua "siististi".


mä oon lopetellu kaupustelut esim. olemalla ymmärtämättä espanjaa tai sit mulla on vaan niin sairaan kiire, niinkuin aina.


--

lopussa lasketaan kuka on kerännyt eniten pisteitä




tuisku
Kirjoituksia: 1064
Liittynyt: 2007-11-14
Paikkakunta: mallorca
Tila: Kirjautuneena
To, 13/03/2008 - 12:12 Otsikko : mulla tulee

nykyisin paljon "hairioita/katkoksia"linjoille.

tulevaisuudessa hankin puhelimen numeronaytolla,numero mita en tunne,en vastaa.




Old Chap
Kirjoituksia: 2784
Liittynyt: 2006-07-13
Paikkakunta: Andalusia / Thaimaa
Tila: Kirjautuneena
To, 13/03/2008 - 13:10 Otsikko : Puhu suomea!

tuisku kirjoitti:
ainakin Espanjassa ovat todella "riesa",milloin mitakin tarjotaan ja vaikea lopettaa puhelua "siististi".

Puhu reippaasti suomea ja pälpätä mielin määrin, naura väliin ja pura luovaa hulluuttasi tullen siinä samalla hyvälle mielelle. Ei sitä vierasmaalainen puhelinmyyjä kauaa kestä kuunnella. Eikä sama ihminen soittele enää uudelleen, vaikka olitkin kaiken aikaa ystävällinen – suuttumatta tai suututtamatta.

Hanki itsellesi iloinen hetki:

"Bueno-bueno ... kivaa kun soitit, kun mulla onkin tässä aikalailla pälpä-tel---tä-väää!"


--

Se että saa sanoa mitä haluaa on tärkeätä, mikäli mikään on.




Tulppu
Kirjoituksia: 176
Liittynyt: 2008-02-17
Paikkakunta: HEL/BCN
Tila: Ei kirjautunut
To, 13/03/2008 - 17:51 Otsikko : Juu tolla, että

Juu tolla, että teeskentelee ettei ymmärrä pääsee mukavasti eroon muistakin epämieluisista tilainteista.. kerran tuli eräitä lahkolaisia ovelle ja nopeasti häipyivätkin.


--

"Puedes ser solamente una persona para el mundo, pero para una persona tú eres el mundo."
— Gabriel García Márquez




Old Chap
Kirjoituksia: 2784
Liittynyt: 2006-07-13
Paikkakunta: Andalusia / Thaimaa
Tila: Kirjautuneena
To, 13/03/2008 - 20:43 Otsikko : Kelpaisiko seura?

Turkulainen mies istui baaritiskillä. Jossain vaiheessa ennen
valomerkkiä viereiselle jakkaralle kiilasi hyvännäköinen bööna, joka
kiehnutti jalkaansa turkulaisen jalkaa vasten ja liversi:

- Kelpaisiko komealle pojalle seura?

Turkulainen pomppasi ylös ja käveli baarista kadulle ja kotiansa
kohden vihaisena:

- Voi v.... noita lehdenmyyjiä!


--

Se että saa sanoa mitä haluaa on tärkeätä, mikäli mikään on.




2101
Kirjoituksia: 31
Liittynyt: 2007-08-31
Paikkakunta: pietarsaari
Tila: Ei kirjautunut
Su, 16/03/2008 - 21:58 Otsikko : moro.olen tehnyt taalla

moro.olen tehnyt taalla fuengirolassa puhelin myyntia.olen samaa mielta Neñan kanssa,jotkut parjaa jotkut ei.se riippuu aivan itsestasi.samaa hommaahan se taalla espanjassa on,kun kerran suomeen soitellaan ja suomalaisille myydaan.jotkut on tosi ilkeita mutta ei saa ottaa itseensa...mutta hankalaa se on ! siina firmassa missa mina olin,oli aika rankat vaatimukset.jos ei tuu tulosta,kiitos ja nakemiin! eli vaikka "vaan" tulisit kesatoihin,satsaa siihen tyohon ja tee se kunnolla.muuten voi sun kesavisiitti loppua lyhyeen. Onnea!




Ink
Kirjoituksia: 10
Liittynyt: 2008-03-17
Paikkakunta: Turku
Tila: Ei kirjautunut
Ma, 17/03/2008 - 12:03 Otsikko : Olen parhaillaankin

Olen parhaillaankin puhelinmyyjän duunissa, en kylläkään enää kuin tämän päivän ja huomisen.. Niillä oli joku outo sääntö, että jos ei kymmentä täyttä työpäivää tee niin ei saa oleenkaan palkkaa tehdyistäkään tunneista. Ei se kovin lailliselt kuulosta mut kun kerran sopimukses on nimi nii oon viel nää pari päivää siinä väkisin kiinni.. Sad
Fugessa en ole vielä edes käynyt, toivottavasti kesällä sitten, mutta tuskinpa se työ itsessän on kovin erilaista missään.. Käytännössähän meillekin sanottiin siellä että pitää todella luihuja keinoja käyttää.. Itse en pidä mitenkään eettisenä että nelikymppisille naisille tarkoitettua lehteä pitäisi valheilla myydä seitsemänkymppiselle mukavalle tädille.. Pitää kuulemma ehdottaa kauppaa aina kun vaan pystyy eli suomeksi sanoa että "onhan teidän osoite vielä XXX, joo hyvää tää lähtee nyt sit tulemaan"..
No mutta voihan se olla että satuin vaan harvinaisen huonoon paikkaan töihin, mutta jos vain vaihtoehdon löydät niin se on luultavasti parempi. Siinä työssä täytyy olla todella paksunahkanen jos tahtoo pitkään jaksaa.. Itse sain kuunnella sellaisia henkilökohtaisia loukkauksia, että viime viikon puolessa välissä purskahdin itkuun kesken päivän..
Mielellään en siitä sen tarkemmin kertoisi, mutta voin tosiaan sanoa, että siinä duunissa tarvitaan todella just tietyn tyyppistä ihmistä.. Pitää osata esittää pirteetä vaikka olo olis oikeesti tosi kurja.. Itsekin muuten alotin tuntipalkalla, mikä kuulosti tosi upeelta, mutta siinä onkin sellainen edellytys, että pitää saada vähintään 20 tilausta viikossa, että sais sitä minimipalkkaa, eikä siirretä aivan täysin provisio-palkkaukselle..
En nyt siis tarkota pelästyttää sua tai mitään Smiling, mutta älä allekirjota ihan mitä tahansa.. Mullekkaan ei noita juttuja mitenkään kerrottu, luin vaan jälkikäteen että mitäs tää pieni präntti oikeen on? Pidä kiinni oikeuksistas ja lue koko työsopimus.. ja jos sellasta ei ees tarjota niin voit jo alkaa pelätä, ettet tuu ikinä saamaa palkkaa.. Sad
No mutta huolimatta tästä negatiivisen kuulosesta tekstistä uskon että sulle tulee kiva matka vaikka olisit millasessa duunissa, nimittäin kun sitä se just on mikskä sitä sanotaan, eli työtä.. Smiling Vapaa-aika on sitten erikseen, ja siitähän just on tarkotus nauttia.. Ethän sä kuitenkaan silleen eläis että töihin, nukkumaan, töihin, nukkumaan, jne.. Jos alkaa potuttaa niin voit aatella siinä, että jotkuthan tekee samaa työtä tääl harmaas kotisuomes, sähän pääset työpäivän jälkee nauttimaa Espanjan auringost.. Laughing out loud




Ink
Kirjoituksia: 10
Liittynyt: 2008-03-17
Paikkakunta: Turku
Tila: Ei kirjautunut
Ma, 17/03/2008 - 12:09 Otsikko : Muuten hei, en tätä saisi

Muuten hei, en tätä saisi nyt vielä töissä ollessani sanoa, mutta enpä välitä.. Ainakin Suomessa on mahdollista hankkia soittokielto/suoramarkkinointikielto jos ei todellakaan kiinnosta tarjouslehdet tai muut.. Vaikka joku sen jälkeen soittaiskin niin niitte on pakko lopettaa heti ku kuuluu sana soittokielto.. Jos ei lopeta nii se on myyjän oma virhe, en kyllä tiedä että miten siitä rangaistaan.. (jos rangaistaan) Smiling

Se on työ siinä missää muutkin, että jos saisin sen verran pyytää, ettei ainakaan ketään näiltä foorumeilta aiheuttaisi epäkohteliaisuudellaan mielipahaa (kohta ex) kollegoilleni..?




ronkeli
Kirjoituksia: 822
Liittynyt: 2007-01-03
Paikkakunta: itä-saksa
Tila: Kirjautuneena
Ma, 17/03/2008 - 12:21 Otsikko : Lopettaako puhelinmyyjä

Lopettaako puhelinmyyjä papatuksensa, kun sanoo, ettei halua tilata mitään puhelimitse?

Minulla on tapana sanoa noin ja sitten "kuulemiin", sillä mitä hyötyä olisi kummallekaan pitkittää puhelua.

Puhelinmyynnissä on salakuoppia, sillä kerran meille tarjottiin puhelimitse uutta puhelinyhteyttä, ja päästäkseni kohteliaasti eroon myyjästä, pyysin häntä lähettämään meille info-materiaalia.

Se oli suuri virhe, sillä jollain konstilla sellaisen pyynnön saa ymmärtää pitäväksi tilaukseksi!
Täytyi käydä sen jälkeen kunnon paperisotaa päästäksemme irti tuosta "sopimuksesta".

Lapsillemme olen iskostanut, että voivat sanoa olevansa alle 18-vuotiaita, vaikka kaksi heistä on jo yli, sillä alle 18-vuotiaan kanssa ei sopimuksia voi tehdä.




Wilmariina
Kirjoituksia: 194
Liittynyt: 2008-03-07
Paikkakunta: Parainen
Tila: Kirjautuneena
Ma, 17/03/2008 - 13:01 Otsikko : Ink sinulla on sana hallussa

Olen saanut ko. puheluita minäkin. Yleensä kysyvät soitinko huonoon aikaan? Vastaukseni on aina, jos aiot myydä jotain niin tosi pahaan aikaan. Siihen loppuu puhelu. Viimeistään silloin kun luuri lasketaan ja puhelu katkeaa. Olen kurkkuani myöten näitä puhelinmyyjiä, ketkä eivät usko millään.
Espanjassa auttaa, kun koko ajan puhuu suomenkieltä. Samoin nämä listojen kanssa rahaa raakkuvat. Olet vain H-Moilasena koko ajan niin ne lähtee pian. Auttaa kun käsillä vähän elehtii ettei ymmärrä mitään.




tuisku
Kirjoituksia: 1064
Liittynyt: 2007-11-14
Paikkakunta: mallorca
Tila: Kirjautuneena
Ma, 17/03/2008 - 13:15 Otsikko : taalla taas

ronkeli kirjoitti:

Puhelinmyynnissä on salakuoppia, sillä kerran meille tarjottiin puhelimitse uutta puhelinyhteyttä, ja päästäkseni kohteliaasti eroon myyjästä, pyysin häntä lähettämään meille info-materiaalia.

ei koskaan saa mitaan info-materiaalia kotiin(olishan se helpompaa,kun saa ajan kanssa tutkia),vaan jos vahankin vaikutat
"kiinnostuneelta",niin eikohan jo ole tuppautumassa kotiisi.

monesti "houkutin"on myos se,etta olet "voittanut" jotain "aivan upeeta",ja kun "2t" olet kuunnellut "palkintojasi" tuleekin sitten se
ITSE ASIA...eli tilaamaalla sitasuntata,saat "lisana" kyseiset palkinnot.
Tunnustan etta alkuaikoina menin tahan "ansaan"parikertaa.Holmo mika holmo,tai sitten vaan ymmarsin sanat OLET VOITTANUT/SAAT HYVAN ASIKKAAN PALKINNON etc. Sad




turboman1
Kirjoituksia: 103
Liittynyt: 2008-01-14
Paikkakunta: Ankka-Rock City...
Tila: Ei kirjautunut
Ma, 17/03/2008 - 14:03 Otsikko : Jos et pääse väliin...

Jos et pääse aktiivisen puhelinmyyjän puhetulvan väliin, niin tee niinkuin minä: laita luuri pöydälle ja odottele n. 5 minuuttia ja tarkista sitten luurista, että kuuluuko pälä pälä vai tuut tuut... Evil

Jos kuuluu tuut tuut, niin aika on hoitanut senkin asian... Smiling ...jos ei, niin 5 min lisää tekee sen varmasti... Smiling

No jos ihan tosissaan ollaan, niin fiksu puhelinmyyjä antaa asiakkaalle mahdollisuuden sanoa oma mielipiteensä, että kiinnostaako tarjous vai ei. Homma on sillä selvä, eikä kummankaan aikaa tuhraannu ylenmäärin - eikä kummallekkaan jää paha maku suuhun!

Eivät puhelinmyyjät ole ainoita, jotka soittelevat. Kotimaan Kiinteistövälittäjät (tosin eivät mitkään isompien ketjujen) kyllä aktivoituvat, kun laitat ilmaisiin medioihin tai oikotielle ilmoituksen asunnosta. Ja vaikka ilmoituksessa lukee kissankorkuisin kirjaimin: EI VÄLITTÄJILLE, niin eikös sieltä aina muutama innokas tarjoa palveluitaan...! Täytyy tunnustaa, että silloin kyllä tulee oltua hiukan ilkeä, kun "alan ammattilainen" ei osaa lukea ja sotkee vielä myytävät asunnotkin (eli pari kohdetta) keskenään!
Eräs miespuoleinen välittäjä soitti vielä toiseenkin kertaan, kun olin todennut, että herran mainitsemasta asunnosta minulla ei ole mitään tietoa! Toisella kertaa hänellä oli jo oikea osoite ja myytävän kohteen tiedot, mutta ei se asiaa kyllä edistänyt.

Mainittakoon vielä, että kaikki (5) "lukutaidottomat" ammattilaiset olivat miehiä...ja se , että myin tuon sijoitusasunnon 10000e kalliimmalla, kuin alueella hyörivät välitysfirmat vastaavat omansa...josta vielä vähennettiin välittäjän osuus (n. 3000e)... Smiling

Netistä muuten löytyy valmiita pohjia kauppakirjoihin, joten sekin "avulias välittäjä", joka tarjoutui tekemään kauppakirjan 180 eurolla (+alv), joutui pettymään... Sad Totesin vaan hänelle, että:"lisään päivämäärän, hinnan ja ostajan tiedot, niin kauppakirja on valmis" - ja hyvin kelpasi pankissa...Tämä siis kotimaassa, Espanjassa lienee mutkikkaampaa, joten siellä varmaan on selvempää käyttää asiantuntijoita apuna.

Puhelinmyynti on henkisesti rankka laji - se, ken sillä leipänsä tienaa, niin hattua täytyy nostaa! Ainut, minkä hommista vielä noteeraisin vaikeammaksi, on ovelta ovelle kauppaaminen: esim. pölynimurimyynti. Siinä voit saada haukut päin naamaa, joten puhelin on sentään vielä miellyttävä väline kaupantekoon... Smiling

Ja Ink:lle tsemppiä - se ei ollut kun yksi p****mainen kokemus ja opettaahan se lukemaan pienellä präntätyt tekstit aivan uudella tavalla! Evil

Ps. Viestiä vaan sitten oikein rankemmalla kädellä eri keskustelupalstoille, niin ei kukaan muu mene enää samaan lankaan...

Pps. Jos ilmestyisit ovelle myymään imuria, niin kyllä se melkein pakko olisi ostaa, sillä kuvasi myy kyllä enemmän, kuin tuhat sanaa... Smiling Smiling


--

"Elämä on ihmisen parasta aikaa!"
- Matti Nykänen -




maizki83
Kirjoituksia: 10
Liittynyt: 2008-03-07
Paikkakunta: hyvinkää
Tila: Ei kirjautunut
Ti, 18/03/2008 - 19:12 Otsikko : nyt oli pakko laittaa

nyt oli pakko laittaa tähän viestii ihan omasta kokemuksesta:)

oon nyt ollu kaksvuotta puhelinmyyjänä, oon myyny lehtii ja tv-palveluita. hommahan on haastaavaa ja se on iha totta et tässä hommassa ei ihan kaikki pärjää.. ite oon kuitenkin tykänny hommasta, joskus menee tosi hyvin ja joskus tietysti huonommin. ei aina voi mennä hyvin, ei missään töissä. oon ite paljon seuralillu uusia ihmisiä ketä on meille tullu töihin ja sen aika pian huomaa ketä tähän alaan sopii ja ketä ei.
ite en oo semmonen ns ärsyttävä myyjä, en jankkaa ja uskon jos asiakasta joka sanoo et en osta. valitettavan usein näitäki myyjiä on. ja sellaset myyjät vievät ns meiltä hyviltä myyjiltä asiakkaat. ja luvataan kuut taivaalta, kuka enää tilaa puhelimitse mitään kun saa pettyä ja ei saa sitä mitä luvataan. aika usein näihinkin törmää.
ja ihmiset osaa olla tosi ilkeitä ja vihasia mut ne on pakko vaan suodattaa ja jatkaa eteenpäin. se ei varmasti kaikille oo helppoa. ite ku oon jo niin kauan tätä hommaa tehny ni ei muutamat luurit ja haistattelut päivässä tunnu enään miltään. kun ite oot kohtelias ja iloinen myyjä niin varmasti myös kauppaa tulee, se on se asenne mikä tän homman aika pitkälle ratkasee. ja työ se on tämäkin. aluksi häpesin kerota että oon hei puhelinmyyjä mutta enää ei, mitä hävettävää siinä on? ei mitään.Smiling mut nää oli vain mun mielipiteitä ja kokemuksia:) itsekki näillä näkymin oon syksyllä tulos espanjaan myyjäks:)